• Język niemiecki od zawodowej strony

     • Jak już informowaliśmy, trwa Dolnośląski Festiwal Nauki, w którym bardzo aktywnie uczestniczą uczniowie, a przede wszystkim nauczyciele "Mechanika".

      W minionym w naszej placówce gościliśmy młodych przedstawicieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 4 z ulicy 11 Listopada, którzy wzięli udział w przygotowanej przez panią Joannę Ulewicz lekcji języka niemieckiego zawodowego.

      - Wizyta na Ogrodowej była doskonałą okazją, aby bliżej poznać Zespół Szkół Nr 5, ale przede wszystkim tajniki języka niemieckiego związanego z pracą mechanika pojazdów samochodowych -, powiedziała pani Ulewicz.

     • Najlepsi diagności w "Mechaniku"

     • Już po raz czwarty w Zespole Szkół Nr 5 zorganizowano konkurs o tytuł Wałbrzyskiego Diagnosty Roku 2019, nad którym patronat tradycyjnie objął pan prezydent Roman Szełemej.

      Po trzech latach dominacji reprezentantów Toyota Nowakowski tym razem tytuł najlepszego diagnosty powędrował do pana Sławomira Skiby, przedstawiciela firmy SKB Skiba, o czym szeroko informuje portal Walbrzyszek.com pod załączonym linkiem - Diagnosta Roku

     • Dyrekcja daje dobry przykład

     • Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne jest w obecnych czasach szkolnictwo zawodowe, w którym pierwszoplanową rolę w regionie odgrywa Zespół Szkół Nr 5.

      Na ten między inny temat w Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy odbyła się konferencja pt. "Szkolnictwo branżowe a wymagania rynku pracy", w którym o roli szkół zawodowych opowiadała pani Iwona Hnatiuk, dyrektor "Mechanika".

     • Wałbrzych okiem młodych architektów

     • Jak już informowaliśmy, trwa Dolnośląski Festiwal Nauki, za organizacją którego stoją między innymi uczniowie oraz nauczyciele "Mechanika", a w roli uczestników - przedstawiciele lokalnych szkół podstawowych.

      Tym razem nasi młodzi goście próbowali swych sił w dziedzinie architektury tworząc projekt naszego miasta w przyszłości. Zajęcia poprowadziła pani mgr inż. Małgorzata Stefaniak, którą wspierali uczniowie klas o profilach: technik budownictwa oraz technik architektury krajobrazu.

     • Uwaga! Zebrania z rodzicami!

     • W najbliższą środę, tj. 23 października, o godzinie 17 odbędą się spotkania wychowawców poszczególnych klas z rodzicami. Zebrania zaplanowano według załączonego na zdjęciu harmonogramu.

     • Prezydent dziękuje za udział w wyborach i zaprasza

     • Warto skorzystać z propozycji pana prezydenta Roman Szełemej, który zaprasza do darmowego odwiedzenia Muzeum Porcelany, Starej Kopalni, Zamku Książ czy Teatru Lalek.

      Szczegóły w poniższym filmie.

     • Niby zero, a jednak ma znaczenie

     • Rozpoczęła się tegoroczna edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2019.

      Na inaugurację 15 uczniów z klasy IAEH T o specjalności technik budownictwa oraz technik programista wzięło udział w wykładzie pod ciekawym tytułem "Wielkie znaczenie zera".

      Wykład poprowadził profesor Politechniki Wrocławskiej - pan Jacek Własak, a opiekę nad "Mechanikami" sprawował pan Paweł Farmas. Kolejne imprezy w ramach DFN przed nami, również z nauczycielami Zespołu Szkół Nr 5 w roli głównej, o czym oczywiście będziemy z przyjemnością informować.

     • Radośnie i uroczyście

     • Tradycyjnie już bowiem taki charakter mają obchody Dnia Edukacji Narodowej w "Mechaniku".

      Dzisiejsze święto to wspaniała okazja, aby za włożony trud podziękować nauczycielom, ale również pozostałym pracownikom, czyli przedstawicielom administracji, paniom sprzątającym oraz konserwatorom, a więc osobom, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić tak dobrze funkcjonujący Zespół Szkół Nr 5. Zwieńczeniem uroczystości był krótki program artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły.

     • "Mechanicy" mile widziani

     • A konkretnie chodzi o uczniów klas o profilu: technik mechatronik, technik przemysłu mody oraz technik logistyk, którzy mogą rozpocząć staż w zaprzyjaźnionej z nami firmie Wałbrzych International Production.

      Dodatkowo poszukiwani są absolwenci naszej szkoły po kierunku technik mechatronik, na których czeka praca w dziale technicznym zakładu z ulicy Piasta w Wałbrzychu.

     • Zaproszenie na konferencje

     • Szanowni Państwo,

      Zespół Szkół nr 5 w Wałbrzychu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Komenda Miejska Policji zapraszają do udziału w Konferencji z cyklu ,,Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Wałbrzycha, dra Romana Szełemeja.

      Program konferencji (kliknij)

      Szczegóły poniżej.

       

       

     • Zajęcia z CMI rozpoczęte

     • W czwartek 10.10.2019 w sali 27 rozpoczęły się zajęcia CMI w naszej szkole. 

      Nasza placóka jest uczestnikiem projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego.

      To cykl BEZPŁATNYCH zajęć z algorytmiki i programowania na który zapisało się 16 osób z klas pierwszych.

      Więcej tutaj

     • Opiekujmy się drzewami!

     • Z inicjatywy prezydenta Wałbrzycha - pana Roman Szełemej uczniowie lokalnych szkół, w tym oczywiście Zespołu Szkół Nr 5, wzięli aktywny udział w obchodach Święta Drzewa.

      W ramach czwartkowego święta "Mechanicy" zasadzili 50 drzew, a konkretnie 25 sosen i 25 lip. Poszczególne klasy przygotowały również plakaty o powyższej tematyce, a zwieńczeniem tego szczególnego dnia był udział wszystkich uczniów w lekcji wychowawczej pt. "Dzień Drzewa. Chrońmy naszą planetę".

     • Dzień Drzewa w "Mechaniku"

     • Już w najbliższy czwartek w Zespole Szkół Nr 5 obchodzić będziemy Dzień Drzewa.

      Z tej okazji uczniowie posadzą kilkanaście drzew wokół "Mechanika", każda również klasa ma przygotować plakat poświęcony wspomnianemu wydarzeniu.

      Tak wygląda godzina wychowawcza w klasie IICD T i dzisiejsze przygotowania do akcji plakatowej z okazji Dnia Drzewa.

     • Harmonogram zajęć w Dniu Edukacji Narodowej

     • W związku z przypadającym na poniedziałek 14 października 2019 Dniem Edukacji Narodowej zajęcia w ZS Nr 5 odbywać się będą według poniższego harmonogramu:

      - godz. 8.00 - 10.00: zajęcia z wychowawcami klas

      - godz. 10.15: apel w holu szkoły (udział: nauczyciele oraz trójki klasowe)

      - po apelu spotkanie wszystkich pracowników szkoły w sali konferencyjnej

     • Na Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną "INVEST-PARK" można zawsze liczyć

     • Współpraca Zespołu Szkół Nr 5 z WSSE "Invest-Park" trwa od lat. I to trwa w najlepsze, należy dodać.

      Warto w tym miejscu chociażby przypomnieć nasz udział w konkursie "TechLab", w którym "Mechanicy" zdobyli 1. miejsce i w rezultacie, oprócz nagród rzeczowych, wywalczyli dla ZS Nr 5 voucher w wysokości 17 tysięcy złotych na wyposażenie pracowni.

      I to nie koniec wymiernych korzyści dla placówki z ulicy Ogrodowej, gdyż wiosną nasi nauczyciele zwrócili się z prośbą o dofinansowanie dwóch pracowni: sterowania Internetem Wszechrzeczy oraz elektroniki i elektrotechniki. Prośba nie przeszła bez echa, bowiem w ramach sponsoringu WSSE przekazała szkole 20 tysięcy złotych. Otrzymane środki zostały wykorzystanie na zakup materiałów oraz sprzętu niezbędnego do prowadzenia zajęć z uczniami.

     • Czy ja to naprawdę ja?

     • Pod takim hasłem w poniedziałek odbyły się w Zespole Szkół Nr 5 kolejne warsztaty z cyklu "Pokolenie Facebook'a".

      Kolejna odsłona akcji, w której wzięła udział młodzież z wałbrzyskich szkół, odbędzie się w PSP Nr 6 na Białym Kamieniu, a finał warsztatów zaplanowano na 23 października w Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Za niedawną edycję odpowiedzialne były panie: Iwona Kraczkowska, Katarzyna Olszewska, Anna Łukasiewicz, Agnieszka Kostusiak oraz Elżbieta Korenik.

     • Arduino w akcji

     • Arduino w akcji

      Już 11 października w sali 27 odbędą się zajęcia w ramach projektu Europejskiego Tygodnia Kodowania! Uczestnicy zajęć poznają jak w prosty sposób zaprogramować mikrokontroler na płytce Arduino Uno by uruchomić proste układy elektroniczne.

      Europejski Tydzień Kodowania to …

      wydarzenie społeczne, w które angażują się wszystkie europejskie państwa i nie tylko! Jego misją jest poszerzanie i promowanie kompetencji z zakresu programowania i zachęcanie osób w każdym wieku do rozpoczęcia przygody z programowaniem. W skrócie: jeśli wiesz co nieco o programowaniu – w trakcie CodeWeek dowiesz się jeszcze więcej, jeśli o programowaniu nie wiesz nic – CodeWeek to świetna okazja, by zacząć swoją przygodę z kodami i urządzeniami. Zapewniamy – to prostsze, niż Wam się wydaje! Dlatego do wspólnej zabawy zapraszamy uczniów z naszej szkoły. Dajemy słowo – wszyscy będziecie bawić się świetnie.  

     • Urocze Forli gości "Mechaników"

     • Licząca 25 uczniów grupa "Mechaników" dotarła w niedzielę do niewielkiego, ale uroczego Forli, gdzie przebywać będzie do końca października zdobywając cenne doświadczenia u włoskich pracodawców.

      Jak powiedziała pani Patrycja Chudy, która wraz z panem Jackiem Wojtańcem sprawuje opiekę nad naszymi uczniami, wałbrzyszanie zakwaterowani są w Tower Campus kilka minut spacerem od centrum Forli.

      - Wieczorem w niedzielę organizacja goszcząca, a więc UNISER, zaprosiła nas na na kolacje powitalną do restauracji Eataly. W poniedziałek mieliśmy szkolenie z tutorami z Uniser - po części kulturowe, po części organizacyjne. Po spotkaniu uczniowie zagrali w grę terenową przygotowaną przez pracowników Uniser, dzięki której poznali nieco okolicę i kulturę Włoch. W poniedziałek rozpoczęła się część zasadnicza praktyk, czyli wizyty w lokalnych firmach, u pracodawców naszych uczniów -, poinformowała pani profesor.

      W tym roku "Mechanicy" współpracować będą z firmami: Baldini Gomme srl, NTZ s.r.l (Osteria Grande),Pubblifest Soc. Coop. A.R.L.,Euromaster Baldini Gomme srl, Tecnomec Srl,TM Auto di Truscello Carmelo Maurizio, LamieraPiu Soc. Coop. (Cesena), Erboristeria La Mandragola (Cesena), De Stefani S.P.A. - Sede Forli, Bianchi Luciano SRL Unipersonale, L'ottagono di Crispino Nicola, Officina Meccanica Sassi Di Giuseppe Sassi,.

     • Nauczyciele wychowania fizycznego zapraszają

     • Tenis stołowy cieszy się w naszej szkole sporym zainteresowaniem, co widać chociażby po obłożeniu stołu w holu "Mechanika".

      Tym goręcej zatem zapraszamy do wzięcia udziału w szkolnym turnieju ping ponga, który odbędzie się w piątek 11 października. Co należy zrobić, aby się zapisać? Niewiele, wystarczy tylko zgłosić się do nauczycieli WF naszej placówki. Zapisy przyjmowane będą do czwartku 10 października.

     • Szachy dla potworów :)

     • Pod takim hasłem odbędzie się zaplanowany na piątek 11 października turniej szachowy dla uczniów Zespołu Szkół Nr 5.

      Podobnie jak w przypadku zawodów tenisa stołowego, do rywalizacji szachistów mogą przystąpić wszyscy uczniowie placówki. Warunek - zgłoszenie swego udziału do czwartku 10 października. Zgłoszenia przyjmują nauczyciele WF.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 5 im. M.Tytusa Hubera w Wałbrzychu, ul. Ogrodowa 2a
   • szkola@zs5.mail.pl
   • grzegorz.druczak@zs5.mail.pl
   • dyrektor, sekretariat ogólny(kadry), fax 74/846-74-74 Wykaz numerów wewnętrznych: 120 - DYREKTOR (I. Hnatiuk) 109 - PORTIERNIA 110 - BIBLIOTEKA 111 - POKÓJ NAUCZYCIELSKI 104 - KIEROWNIK GOSPODARCZY 108 - KSIĘGOWOŚĆ 101,102 - SEKRETARIAT UCZNIOWSKI 106 - WICEDYREKTOR (K.Druczak) 116 - DIAGNOSTYKA 118 - PIELĘGNIARKA 107 - WICEDYREKTOR (M.Rudy) 121 - PEDAGOG/PSYCHOLOG (A. Kostusiak-Czech, M .Pięta) 114 - PRACOWNIA KOMPUTEROWA (J. Wojtaniec) 113 - PEDAGOG (E.Korenik, I. Kraczkowska) 115 - DZIAŁ OBSŁUGI KLIENTA (CKP) 116 - STACJA DIAGNOSTYCZNA 105 - WICEDYREKTOR (M.Wieczorek)
   • Ul. Ogrodowa 2a, 58-306 Wałbrzych
  • Logowanie