• Zawsze w centrum wydarzeń

     • Za nami kolejny na wałbrzyskim rynku Jarmark Bożonarodzeniowy, podczas którego Zespół Szkół Nr 5 zaprezentował wykonane przez uczniów oraz nauczycieli produkty. Dochód z ich sprzedaż zostanie przeznaczony na zakup nowego sprzętu nagłaśniającego.

      Stoisko "Mechanika", które obsługiwane było przez panie: Nataszę Grabińską, Kamilę Wybraniec, Katarzynę Zawadzką, Katarzynę Olszewską oraz uczniów szkoły, cieszyło się sporym zainteresowaniem wśród zwiedzających i kupujących. Inicjatywę wsparł między innymi pan prezydent Roman Szełemej, który odwiedził nasz punkt, zakupił jeden z produktów oraz wykonał z uczestnikami pamiątkowe zdjęcie.

      Pomimo chłodu i później pory młodzi "Mechanicy" dzielnie pomagali w sprzedaży wykonanych we współpracy z WIP - Wałbrzych International Production pięknych dzieł. Dzieł, z których, jak wspomnieliśmy, dochód zostanie przekazany na szczytny cel, a które, co warto podkreślić, przygotowały uczennice klasy o profilu technik przemysłu mody!

     • Na "Mechaników" można zawsze liczyć

     • Co potwierdzają kolejne wydarzenia, w których czynną rolę odegrali reprezentanci Zespołu Szkół Nr 5.

      Kilkanaście dni temu nasi uczniowie wraz z paniami Nataszą Grabińska oraz Patrycją Chudy wystąpili w roli wolontariuszy podczas szychty rodzinnej w Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki. Nieco wcześniej zaś aż 26 osób wraz z państwem Nataszą i Pawłem Grabińskimi zbierało żywność na potrzeby Monaru.

     • Na gościnnych występach w Poznaniu

     • Ostatnie dni listopada okazały się pracowite dla uczniów klas II, III i IV o profilu logistycznym. Wraz z paniami Nataszą Grabińską, Katarzyną Zawadzką oraz Anną Łukasiewicz nasi przedstawiciele udali się bowiem na wycieczkę zawodoznawczą do Poznania.

      Podczas pobytu w stolicy Wielkopolski "Mechanicy" odwiedzili Wyższa Szkoła Logistyki - WSL, w której wzięli udział w wykładach oraz grze logistycznej. Ponadto zwiedzili Poznań, skosztowali lokalnych smakołyków podczas Jarmarku Świątecznego, a także uczestniczyli w nietypowej lekcji w Franowo Zajezdnia Tramwajowa MPK Poznań.

     • Historii nigdy za wiele

     • W miniony piątek słuchacze szkoły dla dorosłych wraz z nauczycielami - paniami: Kamilą Wybraniec oraz Katarzyną Zawadzką, w ramach autorskiego projektu edukacyjnego pt. "Tu żyjemy", obejrzeli wystawę pana Tomasza Domańskiego, pt. "Pomniki Czasu" Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki.

      Uczestnicy wydarzenia zapoznali się z unikalnym zestawem prac pana Domańskiego, który oprowadzał po wystawie i dzielił się swoimi refleksjami na temat swojej sztuki oraz przemijania.

      Ponadto, w związku z 38 rocznicą wybuchu Stanu Wojennego w Polsce, młodzież odwiedziła wystawę "Solidarność", gdzie mogła zapoznać się z działalnością związku, który odegrał niewątpliwe znaczenie na kartach historii. Wystawa upamiętnia działalność wałbrzyskiej „Solidarności, jednak przypomniano uczniom działalność Solidarności na terenach całego kraju. Ekspozycja składała się się przede wszystkim z pamiątek prywatnych działaczy i upamiętnia zapomniany wkład Wałbrzycha w kształt całego, blisko dziesięciomilionowego ruchu społecznego z początku lat 80 w Polsce.

      Kolejnym etapem piątkowego wyjścia było zwiedzanie "Starej Kopalni" jako pomnika historii, który na zawsze będzie przypominał o Wałbrzyskim Zagłębiu Węglowym.

      Ponadto uczniowie odwiedzili wystawę pt. "Wieszcz u fotografa, czyli jak wyglądał Mickiewicz", w Biblioteka pod Atlantami. W związku z tym, iż na lekcjach języka polskiego realizowana jest tematyka związana z życiem i twórczością Adama Mickiewicza, wystawa była świetną okazją do przybliżenia sylwetki tego wielkiego twórcy. Wystawa została przygotowana dla uczczenia 220. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza (przypomnijmy, że urodził się w Wigilię, 24 grudnia 1798 r.). Pokazano na niej wszystkie fotograficzne wizerunki wieszcza, także te mniej znane i rzadziej reprodukowane, jak portret z kijem pielgrzyma czy zdjęcie z cygarem. Towarzyszą im wspomnienia krewnych, przyjaciół i znajomych, ale tylko takie, które dotyczą wyglądu zewnętrznego Poety i opisują oczy, włosy, usta, postawę, chód, ubiór itp. Oprócz fotografii Mickiewicza obejrzano zdjęcia jego potomnych – sześciorga dzieci, licznych wnuków i prawnuków, ale także przedstawicieli kolejnych generacji, aż do współcześnie żyjących potomków córki Poety Marii Goreckiej – prapraprawnuków i praprapraprawnuczki poety.

      Ostatnim etapem wycieczki było ukazanie sylwetki Mariana Jachimowicza, który w latach 1945–1999 mieszkał i tworzył w Wałbrzychu. Był wybitnym polskim poetą tłumaczem i eseistą. Po jego śmierci rodzina przekazała w darze archiwum poety dwóm bibliotekom — Bibliotece Ossolineum oraz Bibliotece pod Atlantami w Wałbrzychu. W Pokoju Pamięci Poety wyeksponowano bardzo cenne pamiątki, dokumenty, m.in. pierwszy wiersz Mariana Jachimowicza, liczne rękopisy z różnych okresów twórczości, listy Juliana Przybosia, Kazimierza Wyki, Mieczysława Jastruna, Tymoteusza Karpowicza i wielu innych. Obok rękopisów — maszynopisy z autorskimi poprawkami, wszystkie książki Jachimowicza, książki innych autorów z odręcznymi dedykacjami (m.in. Bolesława Leśmiana), fotografie z najróżniejszych okresów życia (m.in. z Brunonem Schulzem, Julianem Przybosiem, Wojciechem Żukrowskim i innymi), interesujące autorskie fotografie Jachimowicza, przykłady Jego twórczości plastycznej — seria świetnych gwaszy.

      W sposób specjalny podkreślone zostały związki Jachimowicza z Borysławiem (dokumenty rodzinne i fotografie), miastem, w którym dojrzewał intelektualnie oraz z Wałbrzychem, w którym spędził całe swoje dojrzałe życie twórcze. Ekspozycję dokumentalną urozmaicają i dopełniają przedmioty, których Poeta używał na co dzień: pióra i ołówki, okulary, pieczątki, lupy, globus, laska, kapelusz itp. W specjalnym regale wyeksponowano podręczną biblioteczkę pisarza.

      W Pokoju Poety można także obejrzeć film o Marianie Jachimowiczu (z jego udziałem), posłuchać poświęconej mu audycji radiowej (z zapisem jego głosu), przejrzeć zbiór reprodukcji wszystkich jego obrazów i fotografii znajdujących się w archiwum oraz bibliografię.

      Ostatnim etapem kulturalnego dnia było zapoznanie się uczniów z mini-wystawą, która ukazuje Wałbrzych na dawnej fotografii oraz bardziej współczesny obraz miasta.

     • "Mechanicy" nie zostali na lodzie

     • Bowiem wszyscy wrócili z wycieczki na lodowisko cali i zdrowi.

      A chodzi o uczniów klasy IB T SP, którzy w czwartek wraz z panem Tomaszem Trzopem wzięli udział w integracyjnej wycieczce do Świdnicy. Zabawa była przednia, o czym najlepiej świadczą dołączone zdjęcia.

     • Przyjaciel "Mechanika" prezesem Toyota Motor Manufacturing Poland

     • Jak poinformował dzisiaj portal walbrzych24.com, z dniem 1 stycznia 2020 roku pan Dariusz Mikołajczak przejmie stery Toyota Motor Manufacturing Poland zastępując na stanowisku prezesa firmy pana Eiji Takeichi, który kończy swoją misję w Polsce i wraca do Japonii.

      Dlaczego wspominamy o tym wydarzeniu na naszym portalu? Dlatego że pan Dariusz Mikołajczak wielokrotnie gościł w murach naszej szkoły. Nowy szef TMMP nigdy nie ukrywał sympatii do naszej placówki, co zaowocowało między innymi przekazaniem w 2015 roku na ręce ówczesnego dyrektora "Mechanika", pana Piotra Krzywdy, samochodu Toyota Aygo, czy sprzętu, który znacząco wzbogacił bazę dydaktyczną naszej szkoły.

      Panu Prezesowi serdecznie gratulujemy zaszczytnego awansu, a zarazem liczymy na dalszą efektywną współpracę.

      Zapraszamy do lektury:

      Dariusz Mikołajczak prezesem Toyota Motor Manufacturing Poland

     • Barbórka 2019

     • Jak co roku 4 grudnia w Wałbrzychu obchodzone jest Święto Górników, czyli Barbórka. Jest to kolejny dzień Festiwalu Tradycji Górniczych 2019.

      Środowe obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele pw. św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. Następnie uczestnicy obchodów oraz goście między innymi z zaprzyjaźnionego Freiberga przeszli przez nasze miasto barwnym korowodem prowadzonym przez orkiestrę górniczą aż do Skweru Wałbrzyskich Gwarków.

      Zespół Szkół Nr 5 reprezentowały panie Kamila Wybraniec i Katarzyna Redo oraz poczet sztandarowy w osobach Kuby Lisowskiego, Marcina Praska oraz Macieja Krawczyka. Barbórka to rodzinne święto, kultywujace górnicze tradycje Wałbrzycha i regionu. Kilkudniowe obchody dają możliwość odkrycia wielowiekowego dziedzictwa Wałbrzycha a także zdobycia unikatowej wiedzy na temat naszej przeszłości.

     • Mateusz Ropiak w reprezentacji Polski (!)

     • Jak doskonale wiemy, Zespół Szkół Nr 5 to nie tylko kuźnia znakomitych logistyków, mechaników samochodowych czy mechatroników, ale również i sportowców.

      Jakby na potwierdzenie powyższych słów należy poinformować, iż Mateusz Ropiak, na co dzień zawodnik ZLKS Zagłębie Wałbrzych, został powołany do reprezentacji Polski (!) w zapasach na rok 2020.

      Jak przypomina trener Michał Jóskowski (na zdjęciu), Mateusz jest aktualnym Mistrzem Polski 2019 w kategorii junior młodszy, a także reprezentantem kraju na Europejskich Igrzyskach Olimpijskich, które odbyły się w Baku w Azerbejdżanie.

      - Mateusz to jeden z najbardziej utytułowanych sportowców w naszym mieście w tej kategorii wiekowej. Jest stypendystą pana prezydenta Roman Szełemej -, z dumą podkreśla trener Jóskowski. A my nie ukrywamy radości, iż wśród naszych uczniów mamy tak utalentowanego zawodnika, który jakże godnie reprezentuje Wałbrzych, kraj, ale również i Zespół Szkół Nr 5 na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

     • Nie tylko sporty zespołowe

     • W szachach bowiem również mamy się czym pochwalić.

      Za nami rozgrywki szkół ponadgimnazjalnych. Co prawda na pierwszych czterech miejscach uplasowali się przedstawiciele lokalnych liceów, ale na 5. pozycji rywalizację zakończyli "Mechanicy". Nasi wystąpili w składzie: Gracjana Wieczorek, Paweł Prask, Mikołaj Grzesik oraz Krzysztof Bednarz, a opiekę nad ekipą ZS Nr 5 sprawował pan Cezary Pęksyk.

     • Nieznana twarz nauczycieli "Mechanika"

     • W ostatnim w tym roku spotkaniu przed lokalną publicznością siatkarze MKS-u Aqua-Zdroju pokonali Ikara Legnica 3:0.

      Dlaczego o tym informujemy na szkolnym portalu? Dlatego, że sędzią głównym sobotniego meczu była pani Patrycja Chudy, nauczyciel języka niemieckiego oraz wychowania fizycznego ZS Nr 5. Warto również podkreślić, iż w sztabie wałbrzyskiej drużyny znajduje się pan Maciej Byra, kolejny z nauczycieli "Mechanika", który dba o przygotowanie fizyczne naszych siatkarzy.

     • Absolwent "Mechanika" brązowym medalistą Mistrzostw Polski!

     • Paweł Sajda to tegoroczny absolwent Zespołu Szkół Nr 5, a zarazem reprezentant Leone IMPERIUM BOXING Wałbrzych. W zakończonych w piątek w Opolu Mistrzostwach Polski Seniorów w boksie nasz uczeń wywalczył brązowy medal.

      To olbrzymi sukces wałbrzyszanina, a z drugiej strony tytuł Mistrza Polski był na wyciągnięcie ręki, gdyż w półfinale absolwent "Mechanika" po niezwykle zaciętej walce przegrał z Oskarem Safarianem z Concordii Knurów 2:3 (30:27, 27:30, 30:27, 27:30, 28:29).

      Pawłowi (na zdjęciu z lewej) serdecznie gratulujemy medalu MP, a zarazem życzymy dalszych sukcesów na bokserskim ringu.

     • Nasza prymuska ze stypendium Prezesa Rady Ministrów

     • W czwartek informowaliśmy o piątce prymusów, ambasadorów Zespołu Szkół Nr 5, którzy odebrali stypendia pana prezydenta Roman Szełemej.

      W tym miejscu należy podkreślić jeszcze większy sukces Ani Kępskiej z klasy IIIC T. Ania może się poszczycić najwyższą średnią w szkole, dzięki czemu zasłużenie otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów. Uroczystość wręczenia nagród miała miejsce we Wrocławiu, a w imieniu pana premiera Mateusza Morawieckiego najlepszych uczniów uhonorował pan Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty.

      Naszej wspaniałej uczennicy, która do stolicy Dolnego Śląska udała się wraz z panią wicedyrektor Katarzyną Druczak, serdecznie gratulujemy kolejnego wspaniałego sukcesu.

     • Anioły z "Mechanika"

     • Przedstawiciele Zespołu Szkół Nr 5 mają kolejne powody do dumy. Wczoraj pani dyrektor Iwona Hnatiuk wraz z panią Czesławą Minkiewicz, a przede wszystkim uczennice klasy IIAFG T, odebrały Anioła Hospicjum.

      Ta wspaniała nagroda to wyraz podziękowania dla naszych uczennic, które pod okiem pani Czesławy Minkiewicz uszyły gadżety na zorganizowany przez Nadleśnictwo Świdnica, Lasy Państwowe bal charytatywny, a z którego dochód został przeznaczony na rzecz Hospicjum w Wałbrzychu.

      Warto przy tym podkreślić, iż praca Martyny Rubin, Aldony Gracz, Patrycji Kochniarczyk, Pauliny Piotrowskiej oraz Nikoli Stępień nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie firmy Wałbrzych International Production, gdzie przyszli projektanci mody uczą się sztuki zawodu.

     • "Mechanicy" wśród najlepszych uczniów Wałbrzycha

     • Zaledwie kilka minut temu poznaliśmy listę prymusów naszego miasta. Śpieszymy zatem donieść, iż w gronie wyróżnionych przez pana prezydenta Roman Szełemej przedstawicieli wałbrzyskich szkół znalazło się pięciu reprezentantów Zespołu Szkół Nr 5.

      Stypendystami zostali: Jakub Lisowski, Dominika Wigura, Wojciech Wojtkowski, Mateusz Gucwa oraz Joanna Wojtylak. Naszym prymusom i ich wychowawcom serdecznie gratulujemy!

      fot. użyczone (walbrzyszek.com)

     • Lekcje z ZUS

     • W środę uczniowie klas IIC oraz IICD T wzięli udział w wycieczce zawodoznawczej do wałbrzyskiej filii ZUS.

      Tematem spotkania, które zorganizowano z inicjatywy pani Anny Łukasiewicz, były świadczenia z ubezpieczeń rentowych, emerytalnych oraz emerytury I, II i III filaru. To kolejne odsłona projektu "Lekcje z ZUS", w którym od kilku lat uczestniczą uczniowie Zespołu Szkół Nr 5.

       

     • Wąsata (czytaj: ważna) inicjatywa "Mechaników"

     • Listopad powoli dobiega końca, a wraz z nim akcja Movember Polska, która ma na celu przypomnienie panom o regularnych badaniach pod kątem raka jąder or prostaty.

      Znakiem rozpoznawczym coraz popularniejszej w naszym kraju akcji są wąsy, które w ostatnim czasie mocno "sypnęły" się nauczycielom oraz niektórym uczniom Zespołu Szkół Nr 5.

      Zwieńczeniem pięknej inicjatywy przedstawicieli "Mechanika" była wtorkowa wizyta w Urzędzie Miasta Wałbrzycha, a konkretnie u pani wiceprezydent dr Sylwia Bielawska, na pamiątkę której pozostały piękne wspomnienia i wspólne zdjęcie.

      Nasza wizyta w UM nie przeszła niezauważona, gdyż o najeździe 😁 "Mechaników" wspomniała między innymi strona Wałbrzych Moje Miasto oraz sama pani wiceprezydent. Szczegóły poniżej.

       

      Wałbrzych Moje Miasto jest w mieście Wałbrzych.

      Tylu olśniewająco przystojnych mężczyzn w jednej chwili ściany ratusza nigdy nie oglądały. Zastępca Prezydenta dr Sylwia Bielawska spotkała się z uczniami oraz nauczycielami Zespół Szkół Nr 5 im. Maksymiliana Tytusa Hubera w Wałbrzychu biorących udział w akcji Movember Polska.

      Brawo Panowie! Wąs w słusznej sprawie zasługuje na podziw... bez względu na efekt wizualny! 😉

      #Wałbrzych

     • Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK", czyli ważny i cenny partner Zespołu Szkół Nr 5

     • Na zaproszenie Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK" oraz przedstawicieli Urzędu Pracy uczniowie klasy IIID T wzięli w zajęciach na temat przedsiębiorczości.

      Podczas piątkowej wycieczki zawodowej podopieczni pani Adrianny Jabłonowskiej rozmawiali o podstawach biznesu, a także uczestniczyli w grze strategicznej "Chłopska Szkoła Biznesu". Następnie "Mechanicy" udali się do obu zakładów Faurecii, które zwiedzili wraz z przewodnikiem. Na naszych reprezentantów czekały również upominki przygotowane przez WSSE "Invest-Park".

      O nasze wizycie informuje również oficjalna strona Invest-Parku. Szczegóły poniżej.

      W piątek zakończyliśmy cykl wydarzeń z okazji Światowy Tydzień Przedsiębiorczości.🧠🤝 Kolejny raz mieliśmy okazje na super współpracę z Dolnośląski Wojewódzki Urząd PracyNiezastąpieni doradcy zawodowi kolejny raz zaprezentowali wysoki poziom prowadzenia zajęć z wykorzystaniem ekonomicznej gry symulacyjnej pt. „Chłopska Szkoła Biznesu”.💲Tym razem uczniowie z Zespół Szkół Nr 5 im. Maksymiliana Tytusa Hubera w Wałbrzychu mogli sprawdzić swoje możliwości współpracy, podejmowania decyzji i poznanie posiadanych uzdolnień przedsiębiorczych.📊A na deser była dla nich i doradców zawodowych niespodzianka 🎁🎉.. wizyta zawodoznawcza..i to nie jedna a dwie..do dwóch zakładów: Faurecia Seating - Wałbrzych Recliners Plant oraz Faurecia Wałbrzych Frames. Faurecia Wałbrzych. Serdecznie dziękujemy za takie możliwości i chęć współpracy.👌

      Światowy Tydzień Przedsiębiorczości skończył się, ale dla nas trwa cały rok więc i niebawem kolejne wydarzenia przygotowane dla uczniów i studentów.💰👍☺️

       

       

     • Siatkarze tuż za podium

     • Kolejny sukces naszych sportowców. Tym razem "Mechanicy" zajęli 4. miejsce w mistrzostwach szkół ponadgimnazjalnych w piłce siatkowej chłopców.

      Jak poinformował pan Tomasz Korościk, opiekun drużyny z Ogrodowej, mecze rozgrywano w dwóch grupach, systemem "każdy z każdym". Do półfinałów awansowały dwie najlepsze ekipy obu gryp, w tym reprezentacja ZS Nr 5. Niestety, w meczu o ścisły finał nasi przegrali z ZS Nr 2 0:2, a w spotkaniu o 3. miejscu chłopcy Korościka nie dali rady ZS Nr 1 (1:2).

      Mistrzostwa szkół ponadgimnazjalnych w siatkówce chłopców

      Wyniki

      Półfinały:

      ZS Nr 4 - ZS Nr 1 2:0

      ZS Nr 2 - ZS Nr 5 2:0

      Finał:

      ZS Nr 4 - ZS Nr 2 2:1 (25:22, 20:25, 15:12)

      Mecz o 3. miejsce:

      ZS Nr 5 - ZS Nr 1 1:2 (25:19, 22:25, 13:15)

     • Z pierwszkolasistami o prawach dziecka

     • Za sprawą pań Adrianny Jabłonowskiej, Katarzyny Olszewskiej oraz Anny Łukasiewicz w naszej szkole nie zapomniano o ważnej rocznicy 30-lecia Konwencji Praw Dziecka.

      W środowych obchodach wspomnianej rocznicy uczestniczyli uczniowie klas pierwszych, którzy wzięli udział w specjalnie przygotowanych zajęciach, dyskusji na temat praw dziecka, a także obejrzeli okolicznościową prezentację.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 5 im. M.Tytusa Hubera w Wałbrzychu, ul. Ogrodowa 2a
   • szkola@zs5.mail.pl
   • grzegorz.druczak@zs5.mail.pl
   • dyrektor, sekretariat ogólny(kadry), fax 74/846-74-74 Wykaz numerów wewnętrznych: 120 - DYREKTOR (I. Hnatiuk) 109 - PORTIERNIA 110 - BIBLIOTEKA 111 - POKÓJ NAUCZYCIELSKI 104 - KIEROWNIK GOSPODARCZY 108 - KSIĘGOWOŚĆ 101,102 - SEKRETARIAT UCZNIOWSKI 106 - WICEDYREKTOR (K.Druczak) 116 - DIAGNOSTYKA 118 - PIELĘGNIARKA 107 - WICEDYREKTOR (M.Rudy) 121 - PEDAGOG/PSYCHOLOG (A. Kostusiak-Czech, M .Pięta) 114 - PRACOWNIA KOMPUTEROWA (J. Wojtaniec) 113 - PEDAGOG (E.Korenik, I. Kraczkowska) 115 - DZIAŁ OBSŁUGI KLIENTA (CKP) 116 - STACJA DIAGNOSTYCZNA 105 - WICEDYREKTOR (M.Wieczorek)
   • Ul. Ogrodowa 2a, 58-306 Wałbrzych
  • Logowanie