• Dzień Drzewa w "Mechaniku"

     • Już w najbliższy czwartek w Zespole Szkół Nr 5 obchodzić będziemy Dzień Drzewa.

      Z tej okazji uczniowie posadzą kilkanaście drzew wokół "Mechanika", każda również klasa ma przygotować plakat poświęcony wspomnianemu wydarzeniu.

      Tak wygląda godzina wychowawcza w klasie IICD T i dzisiejsze przygotowania do akcji plakatowej z okazji Dnia Drzewa.

     • Harmonogram zajęć w Dniu Edukacji Narodowej

     • W związku z przypadającym na poniedziałek 14 października 2019 Dniem Edukacji Narodowej zajęcia w ZS Nr 5 odbywać się będą według poniższego harmonogramu:

      - godz. 8.00 - 10.00: zajęcia z wychowawcami klas

      - godz. 10.15: apel w holu szkoły (udział: nauczyciele oraz trójki klasowe)

      - po apelu spotkanie wszystkich pracowników szkoły w sali konferencyjnej

     • Na Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną "INVEST-PARK" można zawsze liczyć

     • Współpraca Zespołu Szkół Nr 5 z WSSE "Invest-Park" trwa od lat. I to trwa w najlepsze, należy dodać.

      Warto w tym miejscu chociażby przypomnieć nasz udział w konkursie "TechLab", w którym "Mechanicy" zdobyli 1. miejsce i w rezultacie, oprócz nagród rzeczowych, wywalczyli dla ZS Nr 5 voucher w wysokości 17 tysięcy złotych na wyposażenie pracowni.

      I to nie koniec wymiernych korzyści dla placówki z ulicy Ogrodowej, gdyż wiosną nasi nauczyciele zwrócili się z prośbą o dofinansowanie dwóch pracowni: sterowania Internetem Wszechrzeczy oraz elektroniki i elektrotechniki. Prośba nie przeszła bez echa, bowiem w ramach sponsoringu WSSE przekazała szkole 20 tysięcy złotych. Otrzymane środki zostały wykorzystanie na zakup materiałów oraz sprzętu niezbędnego do prowadzenia zajęć z uczniami.

     • Czy ja to naprawdę ja?

     • Pod takim hasłem w poniedziałek odbyły się w Zespole Szkół Nr 5 kolejne warsztaty z cyklu "Pokolenie Facebook'a".

      Kolejna odsłona akcji, w której wzięła udział młodzież z wałbrzyskich szkół, odbędzie się w PSP Nr 6 na Białym Kamieniu, a finał warsztatów zaplanowano na 23 października w Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Za niedawną edycję odpowiedzialne były panie: Iwona Kraczkowska, Katarzyna Olszewska, Anna Łukasiewicz, Agnieszka Kostusiak oraz Elżbieta Korenik.

     • Arduino w akcji

     • Arduino w akcji

      Już 11 października w sali 27 odbędą się zajęcia w ramach projektu Europejskiego Tygodnia Kodowania! Uczestnicy zajęć poznają jak w prosty sposób zaprogramować mikrokontroler na płytce Arduino Uno by uruchomić proste układy elektroniczne.

      Europejski Tydzień Kodowania to …

      wydarzenie społeczne, w które angażują się wszystkie europejskie państwa i nie tylko! Jego misją jest poszerzanie i promowanie kompetencji z zakresu programowania i zachęcanie osób w każdym wieku do rozpoczęcia przygody z programowaniem. W skrócie: jeśli wiesz co nieco o programowaniu – w trakcie CodeWeek dowiesz się jeszcze więcej, jeśli o programowaniu nie wiesz nic – CodeWeek to świetna okazja, by zacząć swoją przygodę z kodami i urządzeniami. Zapewniamy – to prostsze, niż Wam się wydaje! Dlatego do wspólnej zabawy zapraszamy uczniów z naszej szkoły. Dajemy słowo – wszyscy będziecie bawić się świetnie.  

     • Urocze Forli gości "Mechaników"

     • Licząca 25 uczniów grupa "Mechaników" dotarła w niedzielę do niewielkiego, ale uroczego Forli, gdzie przebywać będzie do końca października zdobywając cenne doświadczenia u włoskich pracodawców.

      Jak powiedziała pani Patrycja Chudy, która wraz z panem Jackiem Wojtańcem sprawuje opiekę nad naszymi uczniami, wałbrzyszanie zakwaterowani są w Tower Campus kilka minut spacerem od centrum Forli.

      - Wieczorem w niedzielę organizacja goszcząca, a więc UNISER, zaprosiła nas na na kolacje powitalną do restauracji Eataly. W poniedziałek mieliśmy szkolenie z tutorami z Uniser - po części kulturowe, po części organizacyjne. Po spotkaniu uczniowie zagrali w grę terenową przygotowaną przez pracowników Uniser, dzięki której poznali nieco okolicę i kulturę Włoch. W poniedziałek rozpoczęła się część zasadnicza praktyk, czyli wizyty w lokalnych firmach, u pracodawców naszych uczniów -, poinformowała pani profesor.

      W tym roku "Mechanicy" współpracować będą z firmami: Baldini Gomme srl, NTZ s.r.l (Osteria Grande),Pubblifest Soc. Coop. A.R.L.,Euromaster Baldini Gomme srl, Tecnomec Srl,TM Auto di Truscello Carmelo Maurizio, LamieraPiu Soc. Coop. (Cesena), Erboristeria La Mandragola (Cesena), De Stefani S.P.A. - Sede Forli, Bianchi Luciano SRL Unipersonale, L'ottagono di Crispino Nicola, Officina Meccanica Sassi Di Giuseppe Sassi,.

     • Nauczyciele wychowania fizycznego zapraszają

     • Tenis stołowy cieszy się w naszej szkole sporym zainteresowaniem, co widać chociażby po obłożeniu stołu w holu "Mechanika".

      Tym goręcej zatem zapraszamy do wzięcia udziału w szkolnym turnieju ping ponga, który odbędzie się w piątek 11 października. Co należy zrobić, aby się zapisać? Niewiele, wystarczy tylko zgłosić się do nauczycieli WF naszej placówki. Zapisy przyjmowane będą do czwartku 10 października.

     • Szachy dla potworów :)

     • Pod takim hasłem odbędzie się zaplanowany na piątek 11 października turniej szachowy dla uczniów Zespołu Szkół Nr 5.

      Podobnie jak w przypadku zawodów tenisa stołowego, do rywalizacji szachistów mogą przystąpić wszyscy uczniowie placówki. Warunek - zgłoszenie swego udziału do czwartku 10 października. Zgłoszenia przyjmują nauczyciele WF.

     • Zagraniczne praktyki oficjalnie rozpoczęte

     • Za uczniami klas III początek międzynarodowych praktyk zawodowych w ramach programu Erasmus+. Dzisiaj pierwsza garść informacji - z hiszpańskiej Saragossy, gdzie pod opieką pań Katarzyny Marchlewskiej oraz Małgorzaty Stefaniak przebywa grupa otwartych na nowe wyzwania i kontakty grupa "Mechaników".

      Po przylocie do Hiszpanii i krótkim odpoczynku nasi młodzi przedstawiciele uczestniczyli w spotkaniu organizacyjno-integracyjnym w siedzibie Asociación Mundus w Saragossie, a po spotkaniu mieli niezapomnianą okazję posmakować hiszpańskiej kuchni podczas powitalnej kolacji.Przed nimi zaś pierwsze wizyty u pracodawców, a w rezultacie początek początek wspaniałej przygody.

     • Witajcie słoneczna Italio i Hiszpanio!

     • Uczniowie klas III technikum ZS Nr 5 rozpoczynają piękną przygodę, czyli miesięczne praktyki zawodowe w Hiszpanii oraz Włoszech. Naszym przedstawicielom życzymy bezpiecznej podróży, wspaniałych doświadczeń oraz nawiązania nowych, cennych kontaktów.

     • Europejski Dzień Języków Obcych

     • To już niemal tradycja, iż we wrześniu w naszej szkole organizowany jest Europejski Dzień Języków Obcych. Za czwartkowymi obchodami stali nauczyciele - językowcy "Mechanika", którzy do wzięcia udziału zmobilizowali wielu uczniów placówki przy ulicy Ogrodowej.

      Dla uczestników przygotowano szereg konkursów, w tym quiz online z języka włoskiego pt. "Te włoskie słowa na pewno znasz", czy dyktando z języka angielskiego. Podczas pierwszego z wymienionych "Mechanicy" rozszyfrowywali włoskie łamańce językowe (scioglilingua), smakowali Cantuccini, czyli migdałowe ciasteczka, oraz grissini. W trakcie wspomnianego dyktanda wysłuchali piosenkę Paula Anki "Put your head on my shoulder", której tekst mieli za zadanie zapisać.

     • My też "SprzątaMY", bo zawsze chętnie pomagamy

     • Niedawna, ogólnopolska akcja "SprzątaMY" nie mogła się obyć bez udziału młodych przedstawicieli "Mechanika".

      Uczniowie klas IB T SP oraz IEF T G wyruszyli do Książańskiego Parku Krajobrazowego, aby pod opieką pani Dagny Bryll oraz pana Tomasza Trzopa posprzątać las w okolicach przełomów Pełcznicy. Zwieńczeniem akcji zorganizowanej przez Lasy Państwowe było wspólne ognisko z nieodłącznym pieczniem kiełbasek.

     • Zamienili 4 kółka na rowery

     • Choć dorosłych uczniów Zespołu Szkół Nr 5 trudno sobie wyobrazić bez samochodu (patrz parking uczniowski), to jednak część z nich zdecydowała się zrezygnować z pojazdu mechanicznego na rzecz jednośladu.

      Okazją do tej nietypowej wymiany był zorganizowany w piątek 20 września Europejski Dzień Bez Samochodu. W miejskich obchodach uczestniczyli reprezentanci "Mechanika", którzy pod wodzą pani Patrycji Chudy wzięli udział w paradzie rowerowej na terenie Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki.

     • Integracyjnie w Starym Książu

     • Kolejna grupa uczniów skorzystała z pięknej pogody wybierając się na wycieczkę integracyjną.

      Tym razem byli to przedstawiciele klas IAEH T SP oraz ICG T G, którzy udali się na zwiedzanie Starego Książa. Pod wodzą naszych nauczycieli - pani Patrycji Chudy oraz panów: Grzegorza Druczaka i Tomasza Grolewskiego, nasi pierwszoklasiści wzięli udział w grach i zabawach oraz wspólnym ognisku.

     • Integracja klasy 1 bh T G

     • Klasa 1bh T G była na wycieczce integracyjnej. Miejscem docelowym był "Stary Książ". Historia miejsca, zabawy integracyjne, pogoda i ognisko przyczyniły się do tego, że klasa była zadowolona z wspólnego spotkania.

     • Góra Borowa "zaliczona"

     • Piękna wrześniowa aura sprzyja wycieczkom, w których uczestniczą uczniowie Zespołu Szkół Nr 5 wraz z nauczycielami. W czwartek na integracyjny spacer na górę Borową wybrała się klasa IDF T SP wraz z wychowawcą - panią Katarzyną Olszewską oraz drugim opiekunem - panią Katarzyną Cichowlas. Jak widać na załączonych zdjęciach, humory dopisywały, a sama wycieczka przebiegała w doskonałej, przyjaznej atmosferze.

     • Warto pomagać, więc głosujemy

     • Do poniedziałku trwa głosowanie na projekty zgłoszone do tegorocznej edycji Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego. Naszą uwagę szczególnie zwrócił projekt nr 15 związany z renowacją stadionu przy ulicy Kusocińskiego na Piaskowej Górze. W ramach pozyskanych środków na stadionie mają powstać:

      - tor wrotkowo-rowerowy

      - bieżnia lekkoatletyczna

      - flowpark i siłownia

      - wiaty piłkarskie

      Przypominamy, że udział w głosowaniu nic nie kosztuje (!), dlatego warto oddać swój głos "wchodząc" na stronę: www.wbo.walbrzych.eu i wybierając NUMER 15.

      W imieniu pomysłodawców projektu dziękujemy.

     • Wrzesień miesiącem wycieczek

     • Początek roku szkolnego sprzyja wyjściom edukacyjnym i integracyjnym uczniów Zespołu Szkół Nr 5.

      W środę klasa IICD T obejrzała w lokalnym kinie historyczny film pt. "Legiony", a dzień wcześniej na wycieczkę udała się klasa IIID T, która pod wodzą pań Ady Jabłonowskiej oraz Katarzyny Redo zdobyła Ptasią Kopę.

     • Zebrania z rodzicami

     • Rodziców uczniów poniższych klas zapraszamy na środowe (18 września) zebrania w Zespole Szkół Nr 5. Przypominamy również, że o godzinie 16 w sali konferencyjnej odbędzie się spotkanie Prezydium Rady Rodziców oraz Członków RR. Zapraszamy.

      Harmonogram spotkań z rodzicami

      Środa - 18 września, godz. 17:

      Klasa IIIB T - sala 207

      Klasa AEF T - Centrum Kształcenia Praktycznego (warsztaty za szkołą)

      Klasa IIID T - sala 208

      Klasa IVAB T - sala 214

      Klasa IVC T - sala 209

      Klasa IVAEF T - sala 33

      Klasa IVD T - sala 213

      Klasa IIAFG T - sala 117

      Klasa IID T - sala 34

    • Najmłodsi - najważniejsi
     • Najmłodsi - najważniejsi

     • Za nami niezwykle ważne dla każdego ucznia, ale i nauczyciela Zespołu Szkół Nr 5 wydarzenie. Mowa oczywiście o rozpoczęciu roku szkolnego, które miało dość szczególny przebieg. Ze względu bowiem na bardzo liczną grupę uczniów klas I, którzy dołączyli do grona "Mechaników", uroczystość została podzielona na trzy etapy. Swoje rozpoczęcie mieli osobno uczniowie po szkole podstawowej, swoje - byli gimnazjaliści, a także uczniowie klas starszych, którzy spotkali się ze swymi wychowawcami.

      Poniedziałkowe spotkanie w holu szkoły było ponadto doskonałą okazją, aby przypomnieć o tak istotnej dla Polaków 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 5 im. M.Tytusa Hubera w Wałbrzychu, ul. Ogrodowa 2a
   • szkola@zs5.mail.pl
   • grzegorz.druczak@zs5.mail.pl
   • dyrektor, sekretariat ogólny(kadry), fax 74/846-74-74 Wykaz numerów wewnętrznych: 120 - DYREKTOR (I. Hnatiuk) 109 - PORTIERNIA 110 - BIBLIOTEKA 111 - POKÓJ NAUCZYCIELSKI 104 - KIEROWNIK GOSPODARCZY 108 - KSIĘGOWOŚĆ 101,102 - SEKRETARIAT UCZNIOWSKI 106 - WICEDYREKTOR (K.Druczak) 116 - DIAGNOSTYKA 118 - PIELĘGNIARKA 107 - WICEDYREKTOR (M.Rudy) 121 - PEDAGOG/PSYCHOLOG (A. Kostusiak-Czech, M .Pięta) 114 - PRACOWNIA KOMPUTEROWA (J. Wojtaniec) 113 - PEDAGOG (E.Korenik, I. Kraczkowska) 115 - DZIAŁ OBSŁUGI KLIENTA (CKP) 116 - STACJA DIAGNOSTYCZNA 105 - WICEDYREKTOR (M.Wieczorek)
   • Ul. Ogrodowa 2a, 58-306 Wałbrzych
  • Logowanie