• Kolejne wyzwania maturzystów „Mechanika”

     • Choć w uszach pobrzmiewają jeszcze echa studniówkowego poloneza, to nasi maturzyści z branży samochodowej mają za sobą kolejne wyzwania w zakresie podnoszenia swoich kwalifikacji.

      I tak 24 stycznia „Mechanicy” pod opieką pana Zbigniewa Jasińskiego uczestniczyli w szkoleniu przygotowującym do uzyskanie kwalifikacji specjalisty w zakresie techniki samochodowej, a w dalszym etapie funkcji rzeczoznawcy i biegłego sądowego w zakresie techniki samochodowej i ruchu drogowego.

      Organizatorem szkolenia był Instytut Techniki Motoryzacyjnej oddział w Wałbrzychu. Tematem szkolenia zaś były „Zasady i metody wyceny wartości pojazdów”, o czym poinformował pan Zygmunt Rakoczy, kierownik Centrum Kształcenia Zawodowego przy ZS Nr 5.

     • Zawodowy strzał w "10" z Zespołem Szkół Nr 5

     • Tygodnik "30 Minut" w naszym imieniu zaprasza rodziców oraz uczniów lokalnych szkół podstawowych do udział w konferencji "Zawodowy strzał w 10".

      Konferencja, podczas której będzie można poznać ofertę edukacyjną "Mechanika", ale również Zespołu Szkół Politechnicznych "Energetyk" i Zespołu Szkół Nr 7 odbędzie się w poniedziałek 27 stycznia w sali Montownia na terenie Starej Kopalni. Początek o godzinie 17.

      30minut.pl - wydanie 17 stycznia 2020 (str. 8)

     • Studniówka 2020

     • Za nami najważniejsza przed egzaminem maturalnym impreza z udziałem uczniów klas IV, czyli studniówka. Mimo początkowych trudności zabawa była przednia, o czym najlepiej świadczą zdjęcia pana Dariusza Gdesza z portalu walbrzych.naszemiasto.pl. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z piątkowej imprezy w Hotelu Maria.

      Studniówka "Mechanika"

       

     • Strażacy z sąsiedzką wizytą

     • Tuż po rozpoczęciu Nowego Roku Zespół Szkół Nr 5, a konkretnie dyrektor placówki, panią Iwonę Hnatiuk, odwiedził pan Krzysztof Szyszka - Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu.

      Podczas krótkiego spotkania Szef wałbrzyskich strażaków podziękował pani Dyrektor za naprawę będącego na wyposażeniu Komendy Miejskiej samochodu rozpoznawczo-ratowniczego Toyota Hilux. Warto przy tym zaznaczyć, iż naprawę w ramach zajęć praktycznych przeprowadzili uczniowie klas o profilu samochodowym pod okiem nauczycieli zawodu.

     • Wigilia 2019

     • Zwieńczeniem mijającego roku były piątkowe wigilie klasowe i jasełka, które przygotowali uczniowie ZS Nr 5. Było pięknie, odświętnie, pachnąco i radośnie, co najlepiej oddają załączone zdjęcia.

     • Widać nas i słychać!

     • A słychać nas było bardzo wyraźnie podczas czwartkowej Miejskiej Wigilii. Złożony z uczniów "Mechanika" oraz pań Adrianny Jabłonowskiej i Patrycji Chudy chór, któremu dyrygowała pani Natasza Grabińska, odśpiewał kilkanaście kolęd.

      Nasz występ spotkał się z bardzo pozytywną reakcją zgromadzonych na rynku wałbrzyszan, a także lokalnych mediów, które nie omieszkały wspomnieć o występie "Mechaników", czy pani wiceprezydent Sylwia Bielawska, która w specjalnym poście podziękowała przedstawicielom ZS Nr 5 za udział i pomoc w przygotowaniu czwartkowego wydarzenia.

     • Gdzie nasi Przyjaciele, tam zyskujemy wiele

     • W naszej szkole gościliśmy dzisiaj bardzo ważnych gości, bo władze Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK" z panem prezesem Piotrem Sosińskim oraz panem wiceprezesem Krzysztofem Dryndą na czele.

      Wizyta delegacji WSSE była doskonałą okazją, aby zaprezentować specjalistyczne laboratoria doposażone w nowoczesny sprzęt, który otrzymaliśmy za sprawą Spółki z ulicy Uczniowskiej, a zarazem podziękować za dotychczasowe wsparcie. Trudno bowiem sobie wyobrazić współczesną edukację zawodową bez nowinek technicznych, które udało się pozyskać w ramach długoletniej współpracy i przyjaźni z WSSE "Invest-Park".

     • Zawsze w centrum wydarzeń

     • Za nami kolejny na wałbrzyskim rynku Jarmark Bożonarodzeniowy, podczas którego Zespół Szkół Nr 5 zaprezentował wykonane przez uczniów oraz nauczycieli produkty. Dochód z ich sprzedaż zostanie przeznaczony na zakup nowego sprzętu nagłaśniającego.

      Stoisko "Mechanika", które obsługiwane było przez panie: Nataszę Grabińską, Kamilę Wybraniec, Katarzynę Zawadzką, Katarzynę Olszewską oraz uczniów szkoły, cieszyło się sporym zainteresowaniem wśród zwiedzających i kupujących. Inicjatywę wsparł między innymi pan prezydent Roman Szełemej, który odwiedził nasz punkt, zakupił jeden z produktów oraz wykonał z uczestnikami pamiątkowe zdjęcie.

      Pomimo chłodu i później pory młodzi "Mechanicy" dzielnie pomagali w sprzedaży wykonanych we współpracy z WIP - Wałbrzych International Production pięknych dzieł. Dzieł, z których, jak wspomnieliśmy, dochód zostanie przekazany na szczytny cel, a które, co warto podkreślić, przygotowały uczennice klasy o profilu technik przemysłu mody!

     • Na "Mechaników" można zawsze liczyć

     • Co potwierdzają kolejne wydarzenia, w których czynną rolę odegrali reprezentanci Zespołu Szkół Nr 5.

      Kilkanaście dni temu nasi uczniowie wraz z paniami Nataszą Grabińska oraz Patrycją Chudy wystąpili w roli wolontariuszy podczas szychty rodzinnej w Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki. Nieco wcześniej zaś aż 26 osób wraz z państwem Nataszą i Pawłem Grabińskimi zbierało żywność na potrzeby Monaru.

     • Na gościnnych występach w Poznaniu

     • Ostatnie dni listopada okazały się pracowite dla uczniów klas II, III i IV o profilu logistycznym. Wraz z paniami Nataszą Grabińską, Katarzyną Zawadzką oraz Anną Łukasiewicz nasi przedstawiciele udali się bowiem na wycieczkę zawodoznawczą do Poznania.

      Podczas pobytu w stolicy Wielkopolski "Mechanicy" odwiedzili Wyższa Szkoła Logistyki - WSL, w której wzięli udział w wykładach oraz grze logistycznej. Ponadto zwiedzili Poznań, skosztowali lokalnych smakołyków podczas Jarmarku Świątecznego, a także uczestniczyli w nietypowej lekcji w Franowo Zajezdnia Tramwajowa MPK Poznań.

     • Historii nigdy za wiele

     • W miniony piątek słuchacze szkoły dla dorosłych wraz z nauczycielami - paniami: Kamilą Wybraniec oraz Katarzyną Zawadzką, w ramach autorskiego projektu edukacyjnego pt. "Tu żyjemy", obejrzeli wystawę pana Tomasza Domańskiego, pt. "Pomniki Czasu" Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki.

      Uczestnicy wydarzenia zapoznali się z unikalnym zestawem prac pana Domańskiego, który oprowadzał po wystawie i dzielił się swoimi refleksjami na temat swojej sztuki oraz przemijania.

      Ponadto, w związku z 38 rocznicą wybuchu Stanu Wojennego w Polsce, młodzież odwiedziła wystawę "Solidarność", gdzie mogła zapoznać się z działalnością związku, który odegrał niewątpliwe znaczenie na kartach historii. Wystawa upamiętnia działalność wałbrzyskiej „Solidarności, jednak przypomniano uczniom działalność Solidarności na terenach całego kraju. Ekspozycja składała się się przede wszystkim z pamiątek prywatnych działaczy i upamiętnia zapomniany wkład Wałbrzycha w kształt całego, blisko dziesięciomilionowego ruchu społecznego z początku lat 80 w Polsce.

      Kolejnym etapem piątkowego wyjścia było zwiedzanie "Starej Kopalni" jako pomnika historii, który na zawsze będzie przypominał o Wałbrzyskim Zagłębiu Węglowym.

      Ponadto uczniowie odwiedzili wystawę pt. "Wieszcz u fotografa, czyli jak wyglądał Mickiewicz", w Biblioteka pod Atlantami. W związku z tym, iż na lekcjach języka polskiego realizowana jest tematyka związana z życiem i twórczością Adama Mickiewicza, wystawa była świetną okazją do przybliżenia sylwetki tego wielkiego twórcy. Wystawa została przygotowana dla uczczenia 220. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza (przypomnijmy, że urodził się w Wigilię, 24 grudnia 1798 r.). Pokazano na niej wszystkie fotograficzne wizerunki wieszcza, także te mniej znane i rzadziej reprodukowane, jak portret z kijem pielgrzyma czy zdjęcie z cygarem. Towarzyszą im wspomnienia krewnych, przyjaciół i znajomych, ale tylko takie, które dotyczą wyglądu zewnętrznego Poety i opisują oczy, włosy, usta, postawę, chód, ubiór itp. Oprócz fotografii Mickiewicza obejrzano zdjęcia jego potomnych – sześciorga dzieci, licznych wnuków i prawnuków, ale także przedstawicieli kolejnych generacji, aż do współcześnie żyjących potomków córki Poety Marii Goreckiej – prapraprawnuków i praprapraprawnuczki poety.

      Ostatnim etapem wycieczki było ukazanie sylwetki Mariana Jachimowicza, który w latach 1945–1999 mieszkał i tworzył w Wałbrzychu. Był wybitnym polskim poetą tłumaczem i eseistą. Po jego śmierci rodzina przekazała w darze archiwum poety dwóm bibliotekom — Bibliotece Ossolineum oraz Bibliotece pod Atlantami w Wałbrzychu. W Pokoju Pamięci Poety wyeksponowano bardzo cenne pamiątki, dokumenty, m.in. pierwszy wiersz Mariana Jachimowicza, liczne rękopisy z różnych okresów twórczości, listy Juliana Przybosia, Kazimierza Wyki, Mieczysława Jastruna, Tymoteusza Karpowicza i wielu innych. Obok rękopisów — maszynopisy z autorskimi poprawkami, wszystkie książki Jachimowicza, książki innych autorów z odręcznymi dedykacjami (m.in. Bolesława Leśmiana), fotografie z najróżniejszych okresów życia (m.in. z Brunonem Schulzem, Julianem Przybosiem, Wojciechem Żukrowskim i innymi), interesujące autorskie fotografie Jachimowicza, przykłady Jego twórczości plastycznej — seria świetnych gwaszy.

      W sposób specjalny podkreślone zostały związki Jachimowicza z Borysławiem (dokumenty rodzinne i fotografie), miastem, w którym dojrzewał intelektualnie oraz z Wałbrzychem, w którym spędził całe swoje dojrzałe życie twórcze. Ekspozycję dokumentalną urozmaicają i dopełniają przedmioty, których Poeta używał na co dzień: pióra i ołówki, okulary, pieczątki, lupy, globus, laska, kapelusz itp. W specjalnym regale wyeksponowano podręczną biblioteczkę pisarza.

      W Pokoju Poety można także obejrzeć film o Marianie Jachimowiczu (z jego udziałem), posłuchać poświęconej mu audycji radiowej (z zapisem jego głosu), przejrzeć zbiór reprodukcji wszystkich jego obrazów i fotografii znajdujących się w archiwum oraz bibliografię.

      Ostatnim etapem kulturalnego dnia było zapoznanie się uczniów z mini-wystawą, która ukazuje Wałbrzych na dawnej fotografii oraz bardziej współczesny obraz miasta.

     • "Mechanicy" nie zostali na lodzie

     • Bowiem wszyscy wrócili z wycieczki na lodowisko cali i zdrowi.

      A chodzi o uczniów klasy IB T SP, którzy w czwartek wraz z panem Tomaszem Trzopem wzięli udział w integracyjnej wycieczce do Świdnicy. Zabawa była przednia, o czym najlepiej świadczą dołączone zdjęcia.

     • Przyjaciel "Mechanika" prezesem Toyota Motor Manufacturing Poland

     • Jak poinformował dzisiaj portal walbrzych24.com, z dniem 1 stycznia 2020 roku pan Dariusz Mikołajczak przejmie stery Toyota Motor Manufacturing Poland zastępując na stanowisku prezesa firmy pana Eiji Takeichi, który kończy swoją misję w Polsce i wraca do Japonii.

      Dlaczego wspominamy o tym wydarzeniu na naszym portalu? Dlatego że pan Dariusz Mikołajczak wielokrotnie gościł w murach naszej szkoły. Nowy szef TMMP nigdy nie ukrywał sympatii do naszej placówki, co zaowocowało między innymi przekazaniem w 2015 roku na ręce ówczesnego dyrektora "Mechanika", pana Piotra Krzywdy, samochodu Toyota Aygo, czy sprzętu, który znacząco wzbogacił bazę dydaktyczną naszej szkoły.

      Panu Prezesowi serdecznie gratulujemy zaszczytnego awansu, a zarazem liczymy na dalszą efektywną współpracę.

      Zapraszamy do lektury:

      Dariusz Mikołajczak prezesem Toyota Motor Manufacturing Poland

     • Barbórka 2019

     • Jak co roku 4 grudnia w Wałbrzychu obchodzone jest Święto Górników, czyli Barbórka. Jest to kolejny dzień Festiwalu Tradycji Górniczych 2019.

      Środowe obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele pw. św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. Następnie uczestnicy obchodów oraz goście między innymi z zaprzyjaźnionego Freiberga przeszli przez nasze miasto barwnym korowodem prowadzonym przez orkiestrę górniczą aż do Skweru Wałbrzyskich Gwarków.

      Zespół Szkół Nr 5 reprezentowały panie Kamila Wybraniec i Katarzyna Redo oraz poczet sztandarowy w osobach Kuby Lisowskiego, Marcina Praska oraz Macieja Krawczyka. Barbórka to rodzinne święto, kultywujace górnicze tradycje Wałbrzycha i regionu. Kilkudniowe obchody dają możliwość odkrycia wielowiekowego dziedzictwa Wałbrzycha a także zdobycia unikatowej wiedzy na temat naszej przeszłości.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 5 im. M.Tytusa Hubera w Wałbrzychu, ul. Ogrodowa 2a
   • szkola@zs5.mail.pl
   • grzegorz.druczak@zs5.mail.pl
   • dyrektor, sekretariat ogólny(kadry), fax 74/846-74-74 Wykaz numerów wewnętrznych: 120 - DYREKTOR (I. Hnatiuk) 109 - PORTIERNIA 110 - BIBLIOTEKA 111 - POKÓJ NAUCZYCIELSKI 104 - KIEROWNIK GOSPODARCZY 108 - KSIĘGOWOŚĆ 101,102 - SEKRETARIAT UCZNIOWSKI 106 - WICEDYREKTOR (K.Druczak) 116 - DIAGNOSTYKA 118 - PIELĘGNIARKA 107 - WICEDYREKTOR (M.Rudy) 121 - PEDAGOG/PSYCHOLOG (A. Kostusiak-Czech, M .Pięta) 114 - PRACOWNIA KOMPUTEROWA (J. Wojtaniec) 113 - PEDAGOG (E.Korenik, I. Kraczkowska) 115 - DZIAŁ OBSŁUGI KLIENTA (CKP) 116 - STACJA DIAGNOSTYCZNA 105 - WICEDYREKTOR (M.Wieczorek)
   • Ul. Ogrodowa 2a, 58-306 Wałbrzych
  • Logowanie