• Odeszła pani Helena Hammer

• Z ogromnym żalem informujemy, iż w minioną sobotę zmarła pani Helena Hammer, długoletni nauczyciel oraz wicedyrektor Zespołu Szkół Nr 5.

W trakcie kilkudziesięciu lat pracy w "Mechaniku" pani Helena Hammer uczyła języków: rosyjskiego oraz niemieckiego, a także pełniła funkcję wicedyrektora naszej szkoły. Starsze pokolenie absolwentów oraz nauczyciele ZS Nr 5 mogli Ją zapamiętać jako niezwykle ciepłego i życzliwego pedagoga, który nigdy nikomu nie odmawiał pomocy.

Cześć Jej pamięci!

• Finanse osobiste – kolejna inicjatywa uczniów Zespołu Szkół nr 5

• Mimo nauczania zdalnego uczniowie Zespołu szkół nr 5 wykazują się aktywnością w działaniach pozalekcyjnych.

W ramach udziału w Projekcie  Złote Szkoły NBP zespół ambasadorów przygotował prezentacje dla całej społeczności szkolnej . OSZCZEDZANIE.pptx

Prezentacja multimedialna zawiera wiele cennych informacji na temat oszczędzania i możliwości zarządzania finansami osobistymi.

Wiadomości są przekazane w bardzo przystępny sposób, zawierają mnóstwo odnośników do fachowych stron  z zakresu poruszania się po zawiłym świecie finansów.

• "Mechanik" wśród Złotych Szkół NBP

• W II półroczu 2020/2021 Zespół Szkół nr 5 bierze udział w programie Złote Szkoły NBP. Jest to ogólnopolska inicjatywa popularyzująca wiedzę ekonomiczną, w środowiskach szkolnych.  Ideą programu jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów.

Program aktywizuje nauczycieli i uczniów do podejmowania zespołowych inicjatyw, na rzecz swojej szkoły i najbliższego otoczenia przybliżających zagadnienia ekonomiczne w nowatorski  i przystępny sposób. Zespoły nazwane Drużynami Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej ubiegają się  o tytuł „Złotej Szkoły NBP”, wykonując określone w programie zadania.  Spośród wszystkich szkół z tytułem „Złota Szkoła NBP” są wybierane i nagradzane te, które będą autorami najlepiej zrealizowanych zadań. Zamysłem NBP jest stworzenie ogólnopolskiej sieci Złotych Szkół NBP, które będą liderami w dziedzinie upowszechniania wiedzy o finansach.   Opiekunami akcji są panie: Natasza Grabińska, Kamila Wybraniec, Katarzyna Redo, Patrycja Chudy i Anna Łukasiewicz – nauczyciele naszej szkoły.

Dotychczas udało się zrealizować trzy spotkania ze specjalistami z dziedziny ekonomii, którzy w bardzo przystępny i ciekawy sposób przybliżyli uczniom tajniki szeroko pojętej ekonomii a także przeprowadzili warsztaty z młodzieżą.

Warsztaty miały na celu nauczyć młodzież oszczędzania i planowania wydatków - podczas podróży. Każda drużyna posiadała kapitał początkowy 5000 tys. Euro. Gra dydaktyczna składała się z pytań, które związane były z ekonomią. Wyzwaniem było podejmowanie ryzyka i wyzwań finansowych, które opłacały się bardziej lub mniej. W rozgrywkach wzięły udział trzy drużyny. Ta, która na koniec gry miała najwięcej funduszy wygrywała.

(Tekst: Kamila Wybraniec; foto: Katarzyna Redo)

• Radio dla Ciebie, "Mechanik" dla Ciebie

• Kilka dni temu informowaliśmy o rozmowie, jaką przedstawiciel radia RMX Maxx przeprowadził z panem Bartłomiejem Nowakiem. Jak się okazuje, to był dopiero początek występów medialnych przedstawicieli Zespołu Szkół Nr 5. We wtorek gościem programu "Południe z Animuszem" Radia dla Ciebie była bowiem pani Katarzyna Druczak, wicedyrektor, a zarazem doradca zawodowy "Mechanika".

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy - link do strony: Radio dla Ciebie