• List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Dyrektorów i Nauczycieli

     •                                                                                                                                   Wrocław 2020-10-26

       

      Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki Koledzy!

       

      Na świecie i w Europie podnosi się druga fala pandemii koronawirusa. To zjawisko dotyka również Polski, liczba  dziennych zachorowań w naszym kraju sięgnęła ponad 13 tysięcy. Rząd Rzeczypospolitej całe państwo ogłosił czerwoną strefą i wprowadził szereg obostrzeń. Ich celem jest ochrona zdrowia i życia obywateli, spłaszczenie wzbierającej fali zachorowań, utrzymanie funkcjonalności systemu opieki zdrowotnej. Od poniedziałku 26 października br.  przez okres 2 tygodni zdalne nauczanie będzie odbywać się w klasach 4-8 w szkołach podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych.

      W ubiegłym roku szkolnym od marca do wakacji szkoły, przedszkola
      i  placówki pracowały zdalnie. Kadrze pedagogicznej przybyło wiedzy i umiejętności (praktyka czyni mistrza!), zwiększyła się też liczba komputerów. Działają różne platformy edukacyjne, w tym rekomendowana przez MEN e-podręczniki.pl. Zdalne nauczanie wszakże ciągle pozostaje wyzwaniem. Jestem świadomy ograniczeń
      w poszczególnych jednostkach oświaty i słabości nauczania na odległość, nie oczekuję cudów od Koleżanek i Kolegów. Gorąco dziękując za dotychczasowy wysiłek
      i ofiarną pracę proszę o zaangażowanie, systematyczny i serdeczny kontakt z uczniami (zwłaszcza niepełnosprawnymi, mającymi trudności w nauce oraz z rodzin dysfunkcyjnych) i rodzicami, optymalne wykorzystywanie posiadanych technicznych możliwości, dawanie przykładu zawodowych kompetencji, obywatelskiej postawy –
      w tym szczególnie respektowania zasad sanitarnych. Proszę o empatię i życzliwość, cierpliwość i wytrwałość, spokój i opanowanie. Mówiąc najkrócej chodzi o to, aby każdy dawał z siebie wszystko robiąc to, co do niego należy.

      Ze strony Kuratorium Oświaty możecie Państwo liczyć na wsparcie:  aktualne, rzetelne i wiarygodne informacje (w szczególności zapraszam na strony www.men.gov.pl oraz www.kuratorium.wroclaw.pl), dobre rady, praktyczne podpowiedzi, wyjaśnianie formalno-prawnych dylematów, interwencje w różnych instytucjach w wyjątkowo ważnych i pilnych sprawach (np. w Powiatowych Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych).  Ponadto na ograniczenie liczby ewaluacji i kontroli, a także sprawozdawczości. 

      Nauka zdalna w klasach 4-8 szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych została zaordynowana na 2 tygodnie. Jeśli wprowadzone restrykcje przyniosą pozytywne efekty i sytuacja epidemiczna zacznie się poprawiać to będziemy stopniowo wracać do nauczania hybrydowego i stacjonarnego. Jeżeli jednak zła sytuacja epidemiczna będzie się utrzymywała to nauczanie na odległość stanie się codziennością na dłużej. Tym gorliwiej więc warto doskonalić umiejętności kształcenia zdalnego, sięgać po dobre praktyki, samemu dzielić się z innymi wiedzą
      i doświadczeniem. Warto także w pełni wykorzystywać sprzęt posiadany przez szkołę - dyrektor szkoły może zdecydować o jego wypożyczeniu, może też zobligować kadrę pedagogiczną do prowadzenia zdalnego nauczania ze szkolnych gabinetów (szczególnie, gdy z różnych powodów nauczyciele nie mogą prowadzić nauczania na odległość z własnych domów).

      Koleżanki i Koledzy!

      Pan Zagłoba w zakończeniu „Potopu” Henryka Sienkiewicza apelował do przyszłych pokoleń: „Niech, gdy ciężkie czasy nadejdą, wspomną na nas i nie desperują nigdy, bacząc na to, że nie masz takowych terminów, z których by się viribus unitis [wspólnymi siłami] przy boskich auxiliach [z bożą pomocą]  podnieść nie można”.

      My współcześni mierzymy się z bezprecedensowym wyzwaniem. Koronawirus jest wspólnym wrogiem i tylko razem możemy go pokonać. Pamiętając o misji wyjątkowego zawodu nauczyciela bądźmy zjednoczeni, solidarni, pomocni. Jestem święcie przekonany, że i tym razem damy radę!

                                                       Z wyrazami szacunku i życzeniami zdrowia

                                                                            Roman Kowalczyk

                                                                      Dolnośląski Kurator Oświaty

     • "Koduj z RaspberryPi

     • W dniach 10-25 października 2020 odbywał się Code Week,  czyli Europejski Tydzień Kodowania, oddolna inicjatywa promującej programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. W naszej szkole w ramach tego wydarzenia odbyły się zajęcia, w których wzięło udział 42 uczniów klas 1, 2 i 3 technikum o nazwie „Koduj z Raspberry Pi”. Zajęcia przygotowali i poprowadzili przy wsparciu nauczyciela G. Druczaka uczniowie :Nadia Stańko, Janek Baryła, Tomek Hnatyszyn, Patryk Krawecki, Olek Łaba i Jakub Słojewski. Uczniowie kodowali elementy i układy elektroniczne podpięte do mikrokomputera. Pisali kody w języku python programując sygnalizację świetlną, gierkę sprawdzającą refleks oraz tworzyli własne programy. Dobrze się przy tym bawili.

     • Święto Edukacji Narodowej w "Mechaniku"

     • Mimo trudnej dla nas wszystkich sytuacji związanej z pandemią koronawirusa Dzień Edukacji Narodowej w Zespole Szkół Nr 5 odbył się praktycznie bez przeszkód.

      Co prawda zabrakło tradycyjnego spotkania przedstawicieli "Mechanika" przy ciastku oraz kawie, nie zabrakło za to życzeń, które wszystkim zgromadzonym w holu szkoły przekazała pani dyrektor Iwona Hnatiuk. Ponadto najbardziej wyróżniający się pracownicy naszej szkoły otrzymali okolicznościowe podziękowania oraz nagrody finansowe. Całość środowego święta zwieńczył krótki program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy IVCT pod kierownictwem pani Anny Łukasiewicz.

     • Para buch, koła w ruch!

     • Sezon na wycieczki zawodoznawcze możemy uznać za otwarty. A to za sprawą uczniów klas II i III o profilu technik logistyk, którzy udali się do Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, aby poznać tajemnice i ciekawostki z zakresu transportu kolejowego w naszym kraju.

      Pod okiem przewodnika zwiedzili parowozownię, poznali historię kolejnictwa oraz wzięli udział w przejażdżce lokomotywą parową. Zwieńczeniem środowego, udanego wyjazdu do Jaworzyny Śląskiej było wspólne, integracyjne ognisko. Wycieczkę zorganizowały panie: Natasza Grabińska oraz Anna Łukasiewicz.

     • EU Code Week - Europejski tydzień kodowania

     • W październiku tego roku #CodeWeek   przenosi kodowanie do sal lekcyjnych w całej Europie i poza nią! Trafia 2 raz do ZS nr 5 w Wałbrzychu. W tym roku pod nazwą „Koduj z Raspberry Pi”. Na zajęciach uczniowie ZS nr 5 będą kodować elementy i urządzenia elektroniczne podłączone do Raspberry Pi. Językiem kodowania będzie PYTHON. Zapraszamy 21.10.2020 do sali 27!  

   • Kontakty

    • Zespół Szkół nr 5 im. M.Tytusa Hubera w Wałbrzychu, ul. Ogrodowa 2a
    • szkola@zs5.mail.pl
    • grzegorz.druczak@zs5.mail.pl
    • dyrektor, sekretariat ogólny(kadry), fax 74/846-74-74 Wykaz numerów wewnętrznych: 120 - DYREKTOR (I. Hnatiuk) 109 - PORTIERNIA 110 - BIBLIOTEKA 111 - POKÓJ NAUCZYCIELSKI 104 - KIEROWNIK GOSPODARCZY 108 - KSIĘGOWOŚĆ 101,102 - SEKRETARIAT UCZNIOWSKI 106 - WICEDYREKTOR (K.Druczak) 116 - DIAGNOSTYKA 118 - PIELĘGNIARKA 107 - WICEDYREKTOR (M.Rudy) 121 - PEDAGOG/PSYCHOLOG (A. Kostusiak-Czech, M .Pięta) 114 - PRACOWNIA KOMPUTEROWA (J. Wojtaniec) 113 - PEDAGOG (E.Korenik, I. Kraczkowska) 115 - DZIAŁ OBSŁUGI KLIENTA (CKP) 116 - STACJA DIAGNOSTYCZNA 105 - WICEDYREKTOR (M.Wieczorek)
    • Ul. Ogrodowa 2a, 58-306 Wałbrzych
   • Logowanie