• Wigilia 2019

     • Zwieńczeniem mijającego roku były piątkowe wigilie klasowe i jasełka, które przygotowali uczniowie ZS Nr 5. Było pięknie, odświętnie, pachnąco i radośnie, co najlepiej oddają załączone zdjęcia.

     • Widać nas i słychać!

     • A słychać nas było bardzo wyraźnie podczas czwartkowej Miejskiej Wigilii. Złożony z uczniów "Mechanika" oraz pań Adrianny Jabłonowskiej i Patrycji Chudy chór, któremu dyrygowała pani Natasza Grabińska, odśpiewał kilkanaście kolęd.

      Nasz występ spotkał się z bardzo pozytywną reakcją zgromadzonych na rynku wałbrzyszan, a także lokalnych mediów, które nie omieszkały wspomnieć o występie "Mechaników", czy pani wiceprezydent Sylwia Bielawska, która w specjalnym poście podziękowała przedstawicielom ZS Nr 5 za udział i pomoc w przygotowaniu czwartkowego wydarzenia.

     • Gdzie nasi Przyjaciele, tam zyskujemy wiele

     • W naszej szkole gościliśmy dzisiaj bardzo ważnych gości, bo władze Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK" z panem prezesem Piotrem Sosińskim oraz panem wiceprezesem Krzysztofem Dryndą na czele.

      Wizyta delegacji WSSE była doskonałą okazją, aby zaprezentować specjalistyczne laboratoria doposażone w nowoczesny sprzęt, który otrzymaliśmy za sprawą Spółki z ulicy Uczniowskiej, a zarazem podziękować za dotychczasowe wsparcie. Trudno bowiem sobie wyobrazić współczesną edukację zawodową bez nowinek technicznych, które udało się pozyskać w ramach długoletniej współpracy i przyjaźni z WSSE "Invest-Park".

     • Zawsze w centrum wydarzeń

     • Za nami kolejny na wałbrzyskim rynku Jarmark Bożonarodzeniowy, podczas którego Zespół Szkół Nr 5 zaprezentował wykonane przez uczniów oraz nauczycieli produkty. Dochód z ich sprzedaż zostanie przeznaczony na zakup nowego sprzętu nagłaśniającego.

      Stoisko "Mechanika", które obsługiwane było przez panie: Nataszę Grabińską, Kamilę Wybraniec, Katarzynę Zawadzką, Katarzynę Olszewską oraz uczniów szkoły, cieszyło się sporym zainteresowaniem wśród zwiedzających i kupujących. Inicjatywę wsparł między innymi pan prezydent Roman Szełemej, który odwiedził nasz punkt, zakupił jeden z produktów oraz wykonał z uczestnikami pamiątkowe zdjęcie.

      Pomimo chłodu i później pory młodzi "Mechanicy" dzielnie pomagali w sprzedaży wykonanych we współpracy z WIP - Wałbrzych International Production pięknych dzieł. Dzieł, z których, jak wspomnieliśmy, dochód zostanie przekazany na szczytny cel, a które, co warto podkreślić, przygotowały uczennice klasy o profilu technik przemysłu mody!

     • Na "Mechaników" można zawsze liczyć

     • Co potwierdzają kolejne wydarzenia, w których czynną rolę odegrali reprezentanci Zespołu Szkół Nr 5.

      Kilkanaście dni temu nasi uczniowie wraz z paniami Nataszą Grabińska oraz Patrycją Chudy wystąpili w roli wolontariuszy podczas szychty rodzinnej w Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki. Nieco wcześniej zaś aż 26 osób wraz z państwem Nataszą i Pawłem Grabińskimi zbierało żywność na potrzeby Monaru.

     • Na gościnnych występach w Poznaniu

     • Ostatnie dni listopada okazały się pracowite dla uczniów klas II, III i IV o profilu logistycznym. Wraz z paniami Nataszą Grabińską, Katarzyną Zawadzką oraz Anną Łukasiewicz nasi przedstawiciele udali się bowiem na wycieczkę zawodoznawczą do Poznania.

      Podczas pobytu w stolicy Wielkopolski "Mechanicy" odwiedzili Wyższa Szkoła Logistyki - WSL, w której wzięli udział w wykładach oraz grze logistycznej. Ponadto zwiedzili Poznań, skosztowali lokalnych smakołyków podczas Jarmarku Świątecznego, a także uczestniczyli w nietypowej lekcji w Franowo Zajezdnia Tramwajowa MPK Poznań.

     • Historii nigdy za wiele

     • W miniony piątek słuchacze szkoły dla dorosłych wraz z nauczycielami - paniami: Kamilą Wybraniec oraz Katarzyną Zawadzką, w ramach autorskiego projektu edukacyjnego pt. "Tu żyjemy", obejrzeli wystawę pana Tomasza Domańskiego, pt. "Pomniki Czasu" Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki.

      Uczestnicy wydarzenia zapoznali się z unikalnym zestawem prac pana Domańskiego, który oprowadzał po wystawie i dzielił się swoimi refleksjami na temat swojej sztuki oraz przemijania.

      Ponadto, w związku z 38 rocznicą wybuchu Stanu Wojennego w Polsce, młodzież odwiedziła wystawę "Solidarność", gdzie mogła zapoznać się z działalnością związku, który odegrał niewątpliwe znaczenie na kartach historii. Wystawa upamiętnia działalność wałbrzyskiej „Solidarności, jednak przypomniano uczniom działalność Solidarności na terenach całego kraju. Ekspozycja składała się się przede wszystkim z pamiątek prywatnych działaczy i upamiętnia zapomniany wkład Wałbrzycha w kształt całego, blisko dziesięciomilionowego ruchu społecznego z początku lat 80 w Polsce.

      Kolejnym etapem piątkowego wyjścia było zwiedzanie "Starej Kopalni" jako pomnika historii, który na zawsze będzie przypominał o Wałbrzyskim Zagłębiu Węglowym.

      Ponadto uczniowie odwiedzili wystawę pt. "Wieszcz u fotografa, czyli jak wyglądał Mickiewicz", w Biblioteka pod Atlantami. W związku z tym, iż na lekcjach języka polskiego realizowana jest tematyka związana z życiem i twórczością Adama Mickiewicza, wystawa była świetną okazją do przybliżenia sylwetki tego wielkiego twórcy. Wystawa została przygotowana dla uczczenia 220. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza (przypomnijmy, że urodził się w Wigilię, 24 grudnia 1798 r.). Pokazano na niej wszystkie fotograficzne wizerunki wieszcza, także te mniej znane i rzadziej reprodukowane, jak portret z kijem pielgrzyma czy zdjęcie z cygarem. Towarzyszą im wspomnienia krewnych, przyjaciół i znajomych, ale tylko takie, które dotyczą wyglądu zewnętrznego Poety i opisują oczy, włosy, usta, postawę, chód, ubiór itp. Oprócz fotografii Mickiewicza obejrzano zdjęcia jego potomnych – sześciorga dzieci, licznych wnuków i prawnuków, ale także przedstawicieli kolejnych generacji, aż do współcześnie żyjących potomków córki Poety Marii Goreckiej – prapraprawnuków i praprapraprawnuczki poety.

      Ostatnim etapem wycieczki było ukazanie sylwetki Mariana Jachimowicza, który w latach 1945–1999 mieszkał i tworzył w Wałbrzychu. Był wybitnym polskim poetą tłumaczem i eseistą. Po jego śmierci rodzina przekazała w darze archiwum poety dwóm bibliotekom — Bibliotece Ossolineum oraz Bibliotece pod Atlantami w Wałbrzychu. W Pokoju Pamięci Poety wyeksponowano bardzo cenne pamiątki, dokumenty, m.in. pierwszy wiersz Mariana Jachimowicza, liczne rękopisy z różnych okresów twórczości, listy Juliana Przybosia, Kazimierza Wyki, Mieczysława Jastruna, Tymoteusza Karpowicza i wielu innych. Obok rękopisów — maszynopisy z autorskimi poprawkami, wszystkie książki Jachimowicza, książki innych autorów z odręcznymi dedykacjami (m.in. Bolesława Leśmiana), fotografie z najróżniejszych okresów życia (m.in. z Brunonem Schulzem, Julianem Przybosiem, Wojciechem Żukrowskim i innymi), interesujące autorskie fotografie Jachimowicza, przykłady Jego twórczości plastycznej — seria świetnych gwaszy.

      W sposób specjalny podkreślone zostały związki Jachimowicza z Borysławiem (dokumenty rodzinne i fotografie), miastem, w którym dojrzewał intelektualnie oraz z Wałbrzychem, w którym spędził całe swoje dojrzałe życie twórcze. Ekspozycję dokumentalną urozmaicają i dopełniają przedmioty, których Poeta używał na co dzień: pióra i ołówki, okulary, pieczątki, lupy, globus, laska, kapelusz itp. W specjalnym regale wyeksponowano podręczną biblioteczkę pisarza.

      W Pokoju Poety można także obejrzeć film o Marianie Jachimowiczu (z jego udziałem), posłuchać poświęconej mu audycji radiowej (z zapisem jego głosu), przejrzeć zbiór reprodukcji wszystkich jego obrazów i fotografii znajdujących się w archiwum oraz bibliografię.

      Ostatnim etapem kulturalnego dnia było zapoznanie się uczniów z mini-wystawą, która ukazuje Wałbrzych na dawnej fotografii oraz bardziej współczesny obraz miasta.

     • "Mechanicy" nie zostali na lodzie

     • Bowiem wszyscy wrócili z wycieczki na lodowisko cali i zdrowi.

      A chodzi o uczniów klasy IB T SP, którzy w czwartek wraz z panem Tomaszem Trzopem wzięli udział w integracyjnej wycieczce do Świdnicy. Zabawa była przednia, o czym najlepiej świadczą dołączone zdjęcia.

     • Przyjaciel "Mechanika" prezesem Toyota Motor Manufacturing Poland

     • Jak poinformował dzisiaj portal walbrzych24.com, z dniem 1 stycznia 2020 roku pan Dariusz Mikołajczak przejmie stery Toyota Motor Manufacturing Poland zastępując na stanowisku prezesa firmy pana Eiji Takeichi, który kończy swoją misję w Polsce i wraca do Japonii.

      Dlaczego wspominamy o tym wydarzeniu na naszym portalu? Dlatego że pan Dariusz Mikołajczak wielokrotnie gościł w murach naszej szkoły. Nowy szef TMMP nigdy nie ukrywał sympatii do naszej placówki, co zaowocowało między innymi przekazaniem w 2015 roku na ręce ówczesnego dyrektora "Mechanika", pana Piotra Krzywdy, samochodu Toyota Aygo, czy sprzętu, który znacząco wzbogacił bazę dydaktyczną naszej szkoły.

      Panu Prezesowi serdecznie gratulujemy zaszczytnego awansu, a zarazem liczymy na dalszą efektywną współpracę.

      Zapraszamy do lektury:

      Dariusz Mikołajczak prezesem Toyota Motor Manufacturing Poland

     • Barbórka 2019

     • Jak co roku 4 grudnia w Wałbrzychu obchodzone jest Święto Górników, czyli Barbórka. Jest to kolejny dzień Festiwalu Tradycji Górniczych 2019.

      Środowe obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele pw. św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. Następnie uczestnicy obchodów oraz goście między innymi z zaprzyjaźnionego Freiberga przeszli przez nasze miasto barwnym korowodem prowadzonym przez orkiestrę górniczą aż do Skweru Wałbrzyskich Gwarków.

      Zespół Szkół Nr 5 reprezentowały panie Kamila Wybraniec i Katarzyna Redo oraz poczet sztandarowy w osobach Kuby Lisowskiego, Marcina Praska oraz Macieja Krawczyka. Barbórka to rodzinne święto, kultywujace górnicze tradycje Wałbrzycha i regionu. Kilkudniowe obchody dają możliwość odkrycia wielowiekowego dziedzictwa Wałbrzycha a także zdobycia unikatowej wiedzy na temat naszej przeszłości.

     • Mateusz Ropiak w reprezentacji Polski (!)

     • Jak doskonale wiemy, Zespół Szkół Nr 5 to nie tylko kuźnia znakomitych logistyków, mechaników samochodowych czy mechatroników, ale również i sportowców.

      Jakby na potwierdzenie powyższych słów należy poinformować, iż Mateusz Ropiak, na co dzień zawodnik ZLKS Zagłębie Wałbrzych, został powołany do reprezentacji Polski (!) w zapasach na rok 2020.

      Jak przypomina trener Michał Jóskowski (na zdjęciu), Mateusz jest aktualnym Mistrzem Polski 2019 w kategorii junior młodszy, a także reprezentantem kraju na Europejskich Igrzyskach Olimpijskich, które odbyły się w Baku w Azerbejdżanie.

      - Mateusz to jeden z najbardziej utytułowanych sportowców w naszym mieście w tej kategorii wiekowej. Jest stypendystą pana prezydenta Roman Szełemej -, z dumą podkreśla trener Jóskowski. A my nie ukrywamy radości, iż wśród naszych uczniów mamy tak utalentowanego zawodnika, który jakże godnie reprezentuje Wałbrzych, kraj, ale również i Zespół Szkół Nr 5 na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

     • Nie tylko sporty zespołowe

     • W szachach bowiem również mamy się czym pochwalić.

      Za nami rozgrywki szkół ponadgimnazjalnych. Co prawda na pierwszych czterech miejscach uplasowali się przedstawiciele lokalnych liceów, ale na 5. pozycji rywalizację zakończyli "Mechanicy". Nasi wystąpili w składzie: Gracjana Wieczorek, Paweł Prask, Mikołaj Grzesik oraz Krzysztof Bednarz, a opiekę nad ekipą ZS Nr 5 sprawował pan Cezary Pęksyk.

   • Kontakty

    • Zespół Szkół nr 5 im. M.Tytusa Hubera w Wałbrzychu, ul. Ogrodowa 2a
    • szkola@zs5.mail.pl
    • grzegorz.druczak@zs5.mail.pl
    • dyrektor, sekretariat ogólny(kadry), fax 74/846-74-74 Wykaz numerów wewnętrznych: 120 - DYREKTOR (I. Hnatiuk) 109 - PORTIERNIA 110 - BIBLIOTEKA 111 - POKÓJ NAUCZYCIELSKI 104 - KIEROWNIK GOSPODARCZY 108 - KSIĘGOWOŚĆ 101,102 - SEKRETARIAT UCZNIOWSKI 106 - WICEDYREKTOR (K.Druczak) 116 - DIAGNOSTYKA 118 - PIELĘGNIARKA 107 - WICEDYREKTOR (M.Rudy) 121 - PEDAGOG/PSYCHOLOG (A. Kostusiak-Czech, M .Pięta) 114 - PRACOWNIA KOMPUTEROWA (J. Wojtaniec) 113 - PEDAGOG (E.Korenik, I. Kraczkowska) 115 - DZIAŁ OBSŁUGI KLIENTA (CKP) 116 - STACJA DIAGNOSTYCZNA 105 - WICEDYREKTOR (M.Wieczorek)
    • Ul. Ogrodowa 2a, 58-306 Wałbrzych
   • Logowanie