• Pierwszoklasiści po otrzęsinach

     • Środa była ważnym dniem dla uczniów klas pierwszych, którzy wzięli udział w tradycyjnych otrzęsinach.

      Reprezentanci poszczególnych klas uczestniczyli w konkurencjach, za przygotowaniem których stały uczennice klas IIEF T oraz IIIC T, a opiekę merytoryczną sprawowała pani Katarzyna Marchlewska. Najlepiej z wyzwaniami poradziły sobie klasy IDF TSP oraz IEF TG, które w nagrodę otrzymały voucher uprawniający do dnia bez sprawdzianu oraz odpowiedzi.

     • Z Toyotą i "Mechanikiem" można zmieniać świat

     • Za nami poniedziałkowe spotkanie inauguracyjne X edycji Funduszu Toyoty „Dobre pomysły zmieniają nasz świat” dla organizacji non-profit z Wałbrzycha i Powiatu Wałbrzyskiego.

      Po kilku latach z rzędu, w których gospodarzem spotkania był Zespół Szkół Numer 5, tym razem zainteresowani udziałem w projekcie przenieśli się do sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu. W czasie spotkania zaprezentowano projekty zrealizowane w poprzedniej edycji konkursu grantowego oraz podsumowano 10 lat działalności Funduszu, w tym 4 lata ścisłej współpracy z naszą szkołą jako ważnym partnerem akcji, której uczniowie kierunku architektura krajobrazu pod pani opieką Katarzyny Marchlewskiej wspierają beneficjentów konkursu.

      Edycja 2019/2020 jako jubileuszowa została objęta patronatem Prezydenta Miasta Wałbrzycha - pana Roman Szełemej. Z tej okazji powstał film promujący akcję i zachęcający do ubiegania się o dofinansowanie - link poniżej.

      Fundusz Toyoty "Dobre pomysły zmieniają nasz świat"

     • Nasi diagności wśród najlepszych w Polsce!

     • Doskonałe informacje dotarły do nas z Legnicy, która w piątek gościła uczestników Mistrzostw Polski Diagnostów i Uczniów na Diagnostów Samochodowych. W klasyfikacji drużynowej nasz zespół zajął fantastyczne 2. miejsce w stawce niemal 100 ekip.

      Do Legnicy "Mechanicy" udali się w składzie: Norbert Babiarz oraz Marcin Prask, nad którymi pieczę sprawował pan Zygmunt Rakoczy. Jego podopieczni wypadli wręcz doskonale, gdyż w klasyfikacji indywidualnej Norbert zajął 3., a Marcin - 4. miejsce. Nasze rewelacyjne wyniki indywidualne przełożyły się na jeszcze lepszą lokatę w "drużynówce", gdyż reprezentacja Zespołu Szkół Nr 5 uplasowała się na 2. pozycji, tuż za gospodarzami z Legnicy. O stawce dzisiejszych Mistrzostw Polski najlepiej świadczy fakt, iż wśród wielu patronów znalazło się również Ministerstwo Infrastruktury.

     • Zawsze tam, gdzie dzieje się coś ważnego

     • Powyższy tytuł dość często pojawia się na czele naszych tekstów, ale też przedstawiciele Zespołu Szkół Nr 5 regularnie uczestniczą w istotnych dla Wałbrzycha wydarzeniach.

      Tak było między innymi w minioną środę w Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, która gościła uczestników V Konferencji "Zdrowie Psychiczne dzieci i młodzieży". Spotkanie współorganizowały: ZS Nr 5, Fundacja CZEMU NIE, MOP oraz Komenda Miejska Policji, a w trakcie konferencji mogliśmy wysłuchać wykładów na temat trudów wieku dorastania, depresji wśród nastolatków czy syndromu DDA (dorosłe dzieci alkoholików). Warto również dodać, że było to podsumowanie warsztatów, które wcześniej przeprowadzono w "Mechaniku" i Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 6 w Wałbrzychu, a mianowicie "Ja czy to naprawdę ja" oraz "Nie dla mowy nienawiści i hejtu".

     • Pomysłowy Dobromir, czyli Dolnośląski Festiwal Nauki - ciąg dalszy

     • Za nami kolejna odsłona Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Tym razem w roli głównej wystąpiły dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 4, które wzięły udział w grze Pomysłowy Dobromir zorganizowanej przez państwa Nataszę i Pawła Grabińskich z pomocą uczniów klas IVC T oraz IICD T.

      W ramach wizyty w "Mechaniku" nasi młodzi goście uczestniczyli w zabawie zręcznościowo-umysłowej, podczas której poznali zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jak podkreślają organizatorzy z ramienia ZS Nr 5, zabawa była przednia, a dzięki hojności Wydziału Edukacji UM w Wałbrzychu dzieci otrzymały atrakcyjne nagrody.

     • W gościnnych progach NSK Wałbrzych

     • Zespół Szkół Nr 5 to świetny przykład wzorcowej wręcz współpracy z lokalnymi zakładami pracy, w tym firmami działającymi w ramach Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK".

      Z inicjatywy pani Anny Łukasiewicz logistycy z klas: IIC oraz IICD T wzięli udział w wycieczce zawodoznawczej, podczas której poznali firmę z ulicy Mariana Jachimowicza od przysłowiowej kuchni. Podczas czwartkowej wizyty nasi reprezentanci obejrzeli halę produkcyjną, a także magazyny, zapoznali się ponadto ze specyfiką firmy, procesem produkcyjnym oraz polityką jakości NSK. Oprócz wspomnianej profesor Łukasiewicz opiekę nad uczniami sprawowała również pani Katarzyna Olszewska.

     • Jak integracja, to tylko w Książu

     • Według prognostyków to ostatnie ciepłe dni października. Piękną, jesienną aurę postanowili wykorzystać uczniowie klasy IICD T, którzy dzisiaj wraz z panem Bartłomiejem Nowakiem odwiedzili Książański Park Krajobrazowy.

      Były: spacer, ognisko, które w błyskawiczny, harcerski sposób rozpalił Nikodem Wiśniewski, a także nieodzowne pieczenie kiełbasek. Pogoda dopisała, frekwencja i humory również. To był naprawdę udany dzień.

     • Ważna lekcja historii

     • Zbliża się listopad, a więc tradycyjnie dla wielu Polaków czas refleksji, rozmyślań nad przemijającym życiem, a przede wszystkim wizyt na grobach najbliższych.

      W powyższym kontekście nie dziwi zatem inicjatywa uczniów Zespołu Szkół Nr 5, a konkretnie przedstawicieli klasy IVD T, którzy wzięli udział w akcji sprzątania wałbrzyskiego cmentarza żydowskiego.

      - Akcja sprzątania była wspaniałą lekcją historii, gdyż w jej trakcie odsłanialiśmy zapomniane macewy, a także poznawaliśmy losy mieszkańców Wałbrzycha nierozerwalnie związane z mniejszością Żydów mieszkających w Wałbrzychu od XIX do XXI wieku -, przyznał pan Rafał Urbański, który sprawował opiekę nad naszymi przyszłymi maturzystami.

     • Pod patronatem wałbrzyskiej Koksowni

     • W Zespole Szkół nr 5 im. Maksymiliana Tytusa Hubera w Wałbrzychu z dniem 1 września 2018 roku powstały klasy patronackie Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych „Victoria” S.A. Dwie klasy kształcące uczniów w zawodach Technik Mechanik oraz Technik Mechatronik zostały objęte patronatem pracodawcy.

      W ramach współpracy z WZK „Victoria” uczniowie:

      · brali udział w targach branżowych i konkursach,

      · korzystali z doposażonej bazy dydaktycznej Szkoły,

      · uczestniczyli w wycieczkach zawodoznawczych do Spółki,

      · nabywali umiejętności praktyczne w rzeczywistym środowisku pracy w ramach praktyk zawodowych,

      · poznawali bieżące rozwiązania i technologie stosowane w branży mechanicznej i mechatronicznej;

      · podnosili kwalifikacje poprzez dostęp do nowoczesnej infrastruktury Spółki podczas praktyk zawodowych.

       

      Spółka oferuje:

      Ufundowanie stypendiów dla wyróżniających się uczniów.

      Perspektywy zawodowe:

      · możliwość podjęcia pracy u jednego z największych pracodawców w regionie, z długą historią, gwarantującego stabilność zatrudnienia i wysokie zarobki jakim są WZK „Victoria” S.A.

      W ramach współpracy z WZK „Victoria” S.A. powstał folder reklamowy oraz film promujący oba zawody i zakład pracy, ponadto Zespół Szkół nr 5 pozyskał:

      dla zawodu technik mechanik:

      · przecinarkę taśmową,

      · refraktometr,

      dla zawodu technik mechatronik:

      · silniki trójfazowe,

      · podstawowy panel operatorski firmy Siemens

      · przemiennik częstotliwości firmy Siemens.

      W roku szkolnym 2018/2019 czterech uczniów z klasy III w zawodzie technik mechanik odbyło miesięczny staż zawodowy w ramach projektu „Czas na Zawodowców”, natomiast w bieżącym roku szkolnym praktykę zawodową odbywa pięciu uczniów w zawodzie technik mechatronik oraz dwie uczennice w zawodzie technik logistyk.

     • Piłkarze klas I łączcie się!

     • Bowiem w środę 6 listopada rozegrany zostanie turniej klas I o Mistrzostwo Zespołu Szkół Nr 5.

      Początek o godzinie 9, a zapisy przyjmują nauczyciele wf naszej szkoły. Termin zgłoszeń upływa w poniedziałek 4 listopada.

     • Kolejne wyróżnienie "Mechanika"

     • W minionym tygodniu obchodziliśmy 70-lecie Wałbrzyskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.

      Główna impreza odbyła się w Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki i tradycyjnie już uroczystości nie mogły się obyć bez przedstawicieli zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Nr 5. Warto przy tym podkreślić, iż nie była to tylko kurtuazyjna wizyta, gdyż w ramach wspomnianych obchodów wałbrzyski "Mechanik" został uhonorowany Dyplomem Uznania za wieloletnią współpracę oraz udzielone wsparcie w realizacji przedsięwzięć Wałbrzyskiej Rady FSNT NOT związanych z działalnością na rzecz wałbrzyskiego środowiska technicznego i lokalnej społeczności.

     • Język niemiecki od zawodowej strony

     • Jak już informowaliśmy, trwa Dolnośląski Festiwal Nauki, w którym bardzo aktywnie uczestniczą uczniowie, a przede wszystkim nauczyciele "Mechanika".

      W minionym w naszej placówce gościliśmy młodych przedstawicieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 4 z ulicy 11 Listopada, którzy wzięli udział w przygotowanej przez panią Joannę Ulewicz lekcji języka niemieckiego zawodowego.

      - Wizyta na Ogrodowej była doskonałą okazją, aby bliżej poznać Zespół Szkół Nr 5, ale przede wszystkim tajniki języka niemieckiego związanego z pracą mechanika pojazdów samochodowych -, powiedziała pani Ulewicz.

     • Najlepsi diagności w "Mechaniku"

     • Już po raz czwarty w Zespole Szkół Nr 5 zorganizowano konkurs o tytuł Wałbrzyskiego Diagnosty Roku 2019, nad którym patronat tradycyjnie objął pan prezydent Roman Szełemej.

      Po trzech latach dominacji reprezentantów Toyota Nowakowski tym razem tytuł najlepszego diagnosty powędrował do pana Sławomira Skiby, przedstawiciela firmy SKB Skiba, o czym szeroko informuje portal Walbrzyszek.com pod załączonym linkiem - Diagnosta Roku

     • Dyrekcja daje dobry przykład

     • Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne jest w obecnych czasach szkolnictwo zawodowe, w którym pierwszoplanową rolę w regionie odgrywa Zespół Szkół Nr 5.

      Na ten między inny temat w Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy odbyła się konferencja pt. "Szkolnictwo branżowe a wymagania rynku pracy", w którym o roli szkół zawodowych opowiadała pani Iwona Hnatiuk, dyrektor "Mechanika".

     • Wałbrzych okiem młodych architektów

     • Jak już informowaliśmy, trwa Dolnośląski Festiwal Nauki, za organizacją którego stoją między innymi uczniowie oraz nauczyciele "Mechanika", a w roli uczestników - przedstawiciele lokalnych szkół podstawowych.

      Tym razem nasi młodzi goście próbowali swych sił w dziedzinie architektury tworząc projekt naszego miasta w przyszłości. Zajęcia poprowadziła pani mgr inż. Małgorzata Stefaniak, którą wspierali uczniowie klas o profilach: technik budownictwa oraz technik architektury krajobrazu.

     • Uwaga! Zebrania z rodzicami!

     • W najbliższą środę, tj. 23 października, o godzinie 17 odbędą się spotkania wychowawców poszczególnych klas z rodzicami. Zebrania zaplanowano według załączonego na zdjęciu harmonogramu.

     • Prezydent dziękuje za udział w wyborach i zaprasza

     • Warto skorzystać z propozycji pana prezydenta Roman Szełemej, który zaprasza do darmowego odwiedzenia Muzeum Porcelany, Starej Kopalni, Zamku Książ czy Teatru Lalek.

      Szczegóły w poniższym filmie.

     • Niby zero, a jednak ma znaczenie

     • Rozpoczęła się tegoroczna edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2019.

      Na inaugurację 15 uczniów z klasy IAEH T o specjalności technik budownictwa oraz technik programista wzięło udział w wykładzie pod ciekawym tytułem "Wielkie znaczenie zera".

      Wykład poprowadził profesor Politechniki Wrocławskiej - pan Jacek Własak, a opiekę nad "Mechanikami" sprawował pan Paweł Farmas. Kolejne imprezy w ramach DFN przed nami, również z nauczycielami Zespołu Szkół Nr 5 w roli głównej, o czym oczywiście będziemy z przyjemnością informować.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 5 im. M.Tytusa Hubera w Wałbrzychu, ul. Ogrodowa 2a
   • szkola@zs5.mail.pl
   • grzegorz.druczak@zs5.mail.pl
   • dyrektor, sekretariat ogólny(kadry), fax 74/846-74-74 Wykaz numerów wewnętrznych: 120 - DYREKTOR (I. Hnatiuk) 109 - PORTIERNIA 110 - BIBLIOTEKA 111 - POKÓJ NAUCZYCIELSKI 104 - KIEROWNIK GOSPODARCZY 108 - KSIĘGOWOŚĆ 101,102 - SEKRETARIAT UCZNIOWSKI 106 - WICEDYREKTOR (K.Druczak) 116 - DIAGNOSTYKA 118 - PIELĘGNIARKA 107 - WICEDYREKTOR (M.Rudy) 121 - PEDAGOG/PSYCHOLOG (A. Kostusiak-Czech, M .Pięta) 114 - PRACOWNIA KOMPUTEROWA (J. Wojtaniec) 113 - PEDAGOG (E.Korenik, I. Kraczkowska) 115 - DZIAŁ OBSŁUGI KLIENTA (CKP) 116 - STACJA DIAGNOSTYCZNA 105 - WICEDYREKTOR (M.Wieczorek)
   • Ul. Ogrodowa 2a, 58-306 Wałbrzych
  • Logowanie