• Witajcie słoneczna Italio i Hiszpanio!

• Uczniowie klas III technikum ZS Nr 5 rozpoczynają piękną przygodę, czyli miesięczne praktyki zawodowe w Hiszpanii oraz Włoszech. Naszym przedstawicielom życzymy bezpiecznej podróży, wspaniałych doświadczeń oraz nawiązania nowych, cennych kontaktów.

• Europejski Dzień Języków Obcych

• To już niemal tradycja, iż we wrześniu w naszej szkole organizowany jest Europejski Dzień Języków Obcych. Za czwartkowymi obchodami stali nauczyciele - językowcy "Mechanika", którzy do wzięcia udziału zmobilizowali wielu uczniów placówki przy ulicy Ogrodowej.

• My też "SprzątaMY", bo zawsze chętnie pomagamy

• Niedawna, ogólnopolska akcja "SprzątaMY" nie mogła się obyć bez udziału młodych przedstawicieli "Mechanika".

Uczniowie klas IB T SP oraz IEF T G wyruszyli do Książańskiego Parku Krajobrazowego, aby pod opieką pani Dagny Bryll oraz pana Tomasza Trzopa posprzątać las w okolicach przełomów Pełcznicy. Zwieńczeniem akcji zorganizowanej przez Lasy Państwowe było wspólne ognisko z nieodłącznym pieczniem kiełbasek.

• Zamienili 4 kółka na rowery

• Choć dorosłych uczniów Zespołu Szkół Nr 5 trudno sobie wyobrazić bez samochodu (patrz parking uczniowski), to jednak część z nich zdecydowała się zrezygnować z pojazdu mechanicznego na rzecz jednośladu.

Okazją do tej nietypowej wymiany był zorganizowany w piątek 20 września Europejski Dzień Bez Samochodu. W miejskich obchodach uczestniczyli reprezentanci "Mechanika", którzy pod wodzą pani Patrycji Chudy wzięli udział w paradzie rowerowej na terenie Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki.

• Integracyjnie w Starym Książu

• Kolejna grupa uczniów skorzystała z pięknej pogody wybierając się na wycieczkę integracyjną.

Tym razem byli to przedstawiciele klas IAEH T SP oraz ICG T G, którzy udali się na zwiedzanie Starego Książa. Pod wodzą naszych nauczycieli - pani Patrycji Chudy oraz panów: Grzegorza Druczaka i Tomasza Grolewskiego, nasi pierwszoklasiści wzięli udział w grach i zabawach oraz wspólnym ognisku.

• Integracja klasy 1 bh T G

• Klasa 1bh T G była na wycieczce integracyjnej. Miejscem docelowym był "Stary Książ". Historia miejsca, zabawy integracyjne, pogoda i ognisko przyczyniły się do tego, że klasa była zadowolona z wspólnego spotkania.

• Góra Borowa "zaliczona"

• Piękna wrześniowa aura sprzyja wycieczkom, w których uczestniczą uczniowie Zespołu Szkół Nr 5 wraz z nauczycielami. W czwartek na integracyjny spacer na górę Borową wybrała się klasa IDF T SP wraz z wychowawcą - panią Katarzyną Olszewską oraz drugim opiekunem - panią Katarzyną Cichowlas. Jak widać na załączonych zdjęciach, humory dopisywały, a sama wycieczka przebiegała w doskonałej, przyjaznej atmosferze.

• Warto pomagać, więc głosujemy

• Do poniedziałku trwa głosowanie na projekty zgłoszone do tegorocznej edycji Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego. Naszą uwagę szczególnie zwrócił projekt nr 15 związany z renowacją stadionu przy ulicy Kusocińskiego na Piaskowej Górze. W ramach pozyskanych środków na stadionie mają powstać:

- tor wrotkowo-rowerowy

- bieżnia lekkoatletyczna

- flowpark i siłownia

- wiaty piłkarskie

Przypominamy, że udział w głosowaniu nic nie kosztuje (!), dlatego warto oddać swój głos "wchodząc" na stronę: www.wbo.walbrzych.eu i wybierając NUMER 15.

W imieniu pomysłodawców projektu dziękujemy.

• Wrzesień miesiącem wycieczek

• Początek roku szkolnego sprzyja wyjściom edukacyjnym i integracyjnym uczniów Zespołu Szkół Nr 5.

W środę klasa IICD T obejrzała w lokalnym kinie historyczny film pt. "Legiony", a dzień wcześniej na wycieczkę udała się klasa IIID T, która pod wodzą pań Ady Jabłonowskiej oraz Katarzyny Redo zdobyła Ptasią Kopę.

• Zebrania z rodzicami

• Rodziców uczniów poniższych klas zapraszamy na środowe (18 września) zebrania w Zespole Szkół Nr 5. Przypominamy również, że o godzinie 16 w sali konferencyjnej odbędzie się spotkanie Prezydium Rady Rodziców oraz Członków RR. Zapraszamy.

Harmonogram spotkań z rodzicami

Środa - 18 września, godz. 17:

Klasa IIIB T - sala 207

Klasa AEF T - Centrum Kształcenia Praktycznego (warsztaty za szkołą)

Klasa IIID T - sala 208

Klasa IVAB T - sala 214

Klasa IVC T - sala 209

Klasa IVAEF T - sala 33

Klasa IVD T - sala 213

Klasa IIAFG T - sala 117

Klasa IID T - sala 34

• Technik programista - najnowszy hit Zespołu Szkół Nr 5

• Pod koniec czerwca nasza szkoła uzyskała pozwolenie na wprowadzenie całkowicie nowego kierunku, a mianowicie technika programisty.

- Absolwent wspomnianego kierunku będzie przygotowany do tworzenia między innymi stron WWW, projektowania i programowania aplikacji internetowych, webowych, desktopowych czy mobilnych -, poinformowana pani Iwona Hnatiuk, dyrektor ZS Nr 5. Jak dodała, dzięki współpracy z Cisco uczeń może zdobyć certyfikaty umiejętności, a sam zawód został wprowadzony zgodnie z uchwałą Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy we Wrocławiu.

O bazę dydaktyczną "Mechanicy" nie muszą się martwić, gdyż szkoła zapewnia naukę w profesjonalnie wyposażonych pracowniach. Za nowym kierunkiem stoją również praktyki zawodowe w firmach zajmującymi się systemami komputerowymi, projektowaniem i tworzeniem systemów informatycznych, czy przedsiębiorstwach, które serwisują sprzęt komputerowy, a także zajmują się tworzeniem aplikacji mobilnych oraz witryn internetowych.

W przyszłości absolwent będzie mógł kontynuować naukę na studiach politechnicznych. Może również znaleźć pracę w działach informatycznych wielu firm, agencjach reklamowych, firmach z sektorach IT, start-up'ach, sklepach komputerowych, wydawnictwach, drukarniach, studiach graficznych i dźwiękowych, studiach telewizyjnych i filmowych, firmach medycznych czy bankach.