• Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

     • Zapraszamy uczniów klas pierwszych na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22 wg harmonogramu:

      • 900 - spotkanie uczniów klas I technikum z wychowawcami
      • 930 - spotkanie uczniów klas I branżowej szkoły I stopnia z wychowawcami
      • 1000 - spotkanie uczniów klas wyższych (II - IV technikum i 2-3 branżowej szkoły I stopnia) z wychowawcami
     • Wyniki ogólnopolskiego konkursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski

     • W dniu 21.06.2021 ogłoszone zostały wyniki ogólnopolskiego  konkursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski , w którym uczniowie naszej szkoły brali aktywny udział.

      Konkurs polegał na wykonaniu trzech zadań:

      1. Spotkanie z ekspertem
      2. Lekcja z ekonomią
      3. Debata szkolna.

      Uczniowie Mechanika wykazali się pomysłowością i nowatorskim podejściem do tematu finansów osobistych , co przełożyło się na zdobycie prestiżowego tytułu : Złotej Szkoły NBP i otrzymania wyróżnienia w zadaniu dotyczącym organizacji debaty szkolnej

      Na uwagę i podkreślenie zasługuje fakt, że w konkursie brały udział 384 szkoły, a tylko 39 zdobyło nagrody i wyróżnienia.

      Gratulujemy zwycięskiej drużynie i zaangażowanym nauczycielom

     • Z przyjacielską wizytą w Toyocie

     • W ramach współpracy z zakładami Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK" nasi uczniowie - tegoroczni absolwenci z klasy technik mechatronik - zostali zaproszeni do wałbrzyskiego oddziału Toyoty.

      Podczas wizyty "Mechanicy" zapoznali się z profilem produkcji, nowoczesnymi technologiami oraz specyfiką pracy z zakresu utrzymania ruchu. Dodatkowo na spotkaniu w sposób szczegółowy omówione zostały zasady rekrutacji. Toyota nie zapomniała również o drobnych upominkach na zakończenie tej bardzo interesującej wycieczki. Naszym absolwentom towarzyszył nauczyciel Zespołu Szkół Nr 5 - pan Tomasz Trzop.

     • Znów głośno i jak zawsze dobrze o "Mechaniku"

     • Już nie tylko lokalne media informują o kolejnych sukcesach "Mechaników", ale sława (nie bójmy się tego słowa) rozchodzi się daleko poza granice naszego regionu.

      Nasze osiągnięcia zainteresowały bowiem portal legnica.naszemiasto.pl, który szeroko informuje o tak udanym dla Zespołu Szkół Nr 5 Konkursie Międzyszkolnym Top Mechanik. Udanym, gdyż 1. miejsce w kategorii szkół branżowych zajęła para Maksymilian Stokłosa - Gracjan Nowakowski, a na 2. pozycji zmagania uczniów technikum zakończył duet Kacper Bednara - Stanisław Rudzki. Opiekunem naszych reprezentantów był pan Paweł Farmas.

      Tu przeczytasz tekst opublikowany na portalu legnica.naszemiasto.pl

     • Ale odjazd, czyli Drzwi Otwarte "Mechanika"

     • Nietypową, wręcz rewolucyjną odsłonę miały niedawne Drzwi Otwarte ZS Nr 5, które jak najbardziej zasłużyły na nazwę Odjazdowa Ogrodowa.

      Tegoroczne spotkanie z ósmoklasistami miało bowiem miejsc w Avatarlandzie, czyli świecie wirtualnym. Dzięki nowatorskiej metodzie przyszli uczniowie ZS Nr 5 mogli poznać bogatą ofertę edukacyjną szkoły, a także niektórych nauczycieli. Doskonale bawili się jednak nie tylko nasi młodzi goście, ale również sami przedstawiciele "Mechanika", w tym dyrekcja szkoły, która w wolnych chwilach oddawała się tanecznym pląsom.

     • Akcja "Czysty Wałbrzych" jak zawsze z "Mechanikiem"

     • Jesteśmy zawsze tam, gdzie dzieje się coś istotnego, dlatego tegoroczna akcja "Czysty Wałbrzych" nie mogła się obyć bez wsparcia przedstawicieli Zespołu Szkół Nr 5.

      Choć ze względu na trwające obostrzenia, a w efekcie nauczanie zdalne, w akcji nie mogli wziąć udział uczniowie "Mechanika", to jednak grupa pracowników szkoły pozytywnie zareagowała na apel pana Romana Szełemeja, prezydenta Wałbrzych, sprzątając oraz pielęgnując teren wokół placówki przy ulicy Ogrodowej. Efekt pracy "Mechaników" na załączonych zdjęciach.

     • Łączy nas pamięć ...

     • 19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim – bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych getta warszawskiego z Niemcami toczona od 19.04.1943 do 15.05.1943, największy akt zbrojnego oporu Żydów w czasie II wojny światowej.

      Z tej okazji nasza szkoła włączyła się w obchody tego wydarzenia i przez cały ubiegły tydzień, zarówno młodzież, jak i nauczyciele mieli możliwość uczestniczyć w działaniach.

      Koordynatorem tegorocznych obchodów jest pani Kamila Wybraniec – nauczyciel języka polskiego i historii, która zgłosiła Zespół Szkół nr 5 do akcji.

      Dlaczego żonkil stał się symbolem Powstania?

      Po wydarzeniach stycznia warszawskie getto tajnie szykowało się na kolejny etap likwidacji. 18 kwietnia trwały przygotowania do nadchodzącego święta Pesach. Przez mur dotarły informacje o planowanej przez Niemców akcji. Świtem 19 kwietnia 1943 niemieckie oddziały wkroczyły do dzielnicy żydowskiej z zamiarem jej ostatecznej likwidacji. Kilkuset słabo uzbrojonych członków ŻOB-u i ŻZW stawiło opór. Ten zryw jest, nie tylko w Europie, ale również na całym świecie symbolem walki o zachowanie godności, a symbolem pamięci o nim jest skromny wiosenny kwiat - żonkil.

      W tym roku Muzeum POLIN przypomina o rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim i podkreśla rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania kolportowały nielegalną prasę, zajmowały się rannymi, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku, zarówno w samym getcie, jak i poza jego murami.

      Kim były kobiety aktywne w powstańczej walce w getcie warszawskim? Jak zmieniały się podczas walki? Co stało się z tymi, które przeżyły wojnę? Już od niedzielnego wieczoru - 18 kwietnia, na Facebooku Muzeum POLIN, mieliśmy okazję znaleźć odpowiedzi na te pytania.

     • Kolejne powody do zadowolenia

     • Jeszcze nie ochłonęliśmy po wspaniałym występie "Mechaników" podczas Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Samochodowej, gdy dotarły do nas świetne informacje na temat konkursu Top-mechanik operator, która zorganizowała Fundacja Alae - Skrzydła Rozwoju ze Świebodzic.

      Jak poinformował pan Paweł Farmas, opiekun przedstawicieli Zespołu Szkół Nr 5, reprezentacja technikum zajęła 2., a reprezentacja szkoły branżowej 1 stopnia - 1. miejsce. Nasze drużyny wystąpiły w składzie: Kacper Bednara, Stanisław Rudzki (obaj IIAEHTSP) oraz Maksymilian Stokłosa i Gracjan Nowakowski (IIICDBS1).

      Zwycięzcom i ich opiekunowi serdecznie gratulujemy wspaniałego wyniku.

     • Harmonogram wejść na pisemne egzaminy maturalne- maj 2021

     • Uczniowie, słuchacze i absolwenci będą wpuszczani w dniach 4, 5, 6 maja 2021 r. wg harmonogramu:

      • godzina 8.15 wejście główne do szkoły - absolwenci z ubiegłych lat i uczniowie przekierowani z innych szkół przez OKE
      • 1 wejście od tyłu szkoły godzina 8.20 klasa 4 aef T, godzina 8.30 klasa 4 b T
      • 2 wejście od tyłu szkoły (obok sali gimnastycznej) godzina 8.20 klasa 4 c T,  godzina 8.30 klasa 4 d T

      W kolejne dni wszyscy zdający będą mogli wchodzić do szkoły głównym wejściem.

     • Brawo Nikodem Wiśniewski! Brawo "Mechanicy"

     • To już niemal tradycja, iż nasi uczniowie plasują się w czołówce Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Samochodowej. Nie inaczej było podczas 27 edycji zawodów, która przyniosła fantastyczne 2. miejsce Nikodema Wiśniewskiego z klasy IIICDT.

      O tym jak cenne jest miejsce Nikodema najlepiej świadczy fakt, iż w tegorocznej, przeprowadzonej online z terenów Targów Poznańskich odsłonie turnieju, wystartowało niemal 800 uczniów z 82 szkół z całego kraju. Zespół Szkół Nr 5 reprezentowało 13 uczniów, w tym 10 z technikum oraz 3 ze szkoły branżowej.

      Świetny wynik Nikodema to nie jedyny powód do radości, gdyż popularny "Mechanik" zajął 10. pozycję w klasyfikacji szkół, podobnie jak pan Jacek Wojtaniec, a więc opiekun naszej drużyny, który został wyróżniony wśród nauczycieli. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż w ubiegłym roku Marcin Prask był trzeci, a Kacper Koziatek zajął 9. miejsce.

      Naszym reprezentantom serdecznie gratulujemy kolejnego wspaniałego, odniesionego na ogólnopolskiej arenie sukcesu.

     • Pieniądze rosną na drzewie? Tak, ale drzewie wytrwałości

     • Za nami ostatnia debata z zakresu finansów, która odbyła się w Zespole Szkół Nr 5. Tym razem w roli prowadzących wystąpili nauczyciele zaangażowani w projekt edukacyjny Złote Szkoły NBP, a w debacie wzięli udział uczniowie klas I-IV naszego technikum.

      Debata zorganizowana została w formie spotkania online za pomocą aplikacji Teams. Miała na celu podsumowanie i usystematyzowanie wiedzy o finansach osobistych, którą uczniowie zdobyli podczas spotkań z ekspertami oraz lekcji z ekonomią.

      Temat przewodni debaty: „Pieniądze rosną na drzewie wytrwałości” wywołał gorącą dyskusję wśród młodzieży, która szukała argumentów za i przeciw, aby objąć stanowisko w stwierdzeniu „Pieniądze szczęścia nie dają”.

      Zarówno prowadzący jak i uczestnicy spotkania przedstawiali szereg przykładów z życia codziennego, odwoływali się do różnych źródeł wiedzy (nawet literatury pięknej) próbując przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.

      Dyskusja zakończona została podsumowaniem pani Kamili Wybraniec, która w sposób literacki podkreśliła, że posiadanie pieniędzy w samym sobie szczęścia nie daje, ale jeśli pieniądze trafią w odpowiednie ręce, to są w stanie przyczynić się do szczęścia wielu ludzi

     • Odjazdowa Ogrodowa, czyli "Mechanik" od kuchni

     • W ostatnim czasie otrzymaliśmy wiele maili od uczniów klas ósmych pytających o Drzwi Otwarte Zespołu Szkół Nr 5. Śpieszymy zatem poinformować, iż tegoroczna edycja Odjazdowej Ogrodowej, czyli Drzwi Otwartych ZS Nr 5, odbędzie się w formie zdalnej (!) w czwartek 22 kwietnia.

       

      Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom ósmoklasistów oraz obecnym obostrzeniom informujemy, iż zbliżające się Drzwi Otwarte odbędą się na platformie Virbela. Początek o godzinie 13. Podczas zdalnego spotkania zainteresowani uczniowie będą mogli zapoznać się z trendami występującymi obecnie na rynku pracy, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na zawody, w których kształci "Mechanik". Ponadto uczniowie poznają ofertę edukacyjno-zawodową szkoły, będą mogli skonsultować swoje decyzje oraz wybory edukacyjne z przedstawicielami szkoły z ulicy Ogrodowej.

      Chętni, którzy chcieliby wziąć udział w spotkaniu, proszeni są o wiadomość mailową na adres: doradca@zs5.mail.pl. W wiadomości proszę podać imię i nazwisko oraz email, co jest konieczne do wysłania zaproszenia bezpośrednio do ucznia. W wiadomości zwrotnej uczniowie otrzymają między innymi instrukcję korzystania z platformy oraz zasady współpracy. Termin wysyłania zgłoszeń - 15 kwietnia, godz. 12.

      Serdecznie zapraszamy do udziału w Odjazdowej Ogrodowej!

     • "Mechanik" doskonałym wyborem

     • Dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych nadchodzi czas wyboru dalszego etapu kształcenia. Ważnego wyboru, należy podkreślić, ale my jesteśmy przekonani, iż oferta edukacyjna popularnego "Mechanika" zadowoli nawet najbardziej wymagających.

      Zapraszamy do zapoznania się z dołączoną ulotką przedstawiającą kierunki nauczania w technikum oraz branżowej szkole I stopnia. Mamy również nadzieję, iż już niedługo, bo 22 kwietnia będziemy mogli osobiście i w całej okazałości zaprezentować Wam Zespół Szkół Nr 5 przy ulicy Ogrodowej.

     • II zadanie w projekcie Złote Szkoły NBP – LEKCJA Z EKONOMIĄ

     • W ostatnim tygodniu przed świętami wielkanocnymi nauczyciele Zespołu Szkół nr 5 , którzy zaangażowani są w projekt Złote Szkoły NBP przeprowadzili szereg lekcji z ekonomią, które doskonale połączyli z dziedzinami  nauk, na co dzień wykładanych w szkole.  Okazało się, że każdy przedmiot szkolny może współgrać z zagadnieniami ekonomicznymi z szeroko pojętej dziedziny finansów:

      Geografia:

      Omówiona została ochrona środowiska naturalnego, aspekty związane z oszczędzaniem wody ( wyczerpywanie zasobów wody słodkiej), zanieczyszczenie atmosfery ( zmiana podejścia do wytwarzania energii elektrycznej)  , składowanie i unicestwianie odpadów ( recykling i segregowanie).

      Język polski

      Omówiono teksty  kultury ukazujące aspekt pieniądza (prezentacja multimedialna, plakat – zadanie; quizy, audycje, filmy, teksty literackie, teksty piosenek)

      Historia

      Omówiona została  historia pieniądza i wpływ pieniądza na rozwój cywilizacji,

      Ekonomia

      Omówione zostało rozporządzanie majątkiem i budżetem, formy inwestowana , ryzyko finansowe

      Podstawy Przedsiębiorczości , Działalność gospodarcza

      Omówione zostały tematy z zakresu ubezpieczeń społecznych . Uczniowie podczas zajęc zapoznali się  z  pojęciami dotyczącymi ubezpieczeń m.in.: ryzyko, niepewność, ubezpieczenie, suma ubezpieczenia, zdarzenie ubezpieczeniowe, składka ubezpieczeniowa, polisa. Dowiedzieli się jakie są podmioty umowy ubezpieczenia. Na zakończenie zajęć uczniowie zweryfikowali swoją wiedzę rozwiązując krzyżówkę związaną z tematem.

      Przedmioty zawodowe – logistyka

      Omówione zostały tematy związane z światowym transportem ( zmiana sposobów napędzania pojazdów), sposoby finansowania firm transportowych ( leasing, kredyty), obliczanie odsetek od kredytów, ubezpieczenia w transporcie

      Lekcje z ekonomią  przeprowadzone w ramach projektu Złote Szkoły NBP okazały się być bardzo atrakcyjne dla uczniów Zespołu Szkół nr 5 , którzy podczas zajęć  byli bardzo aktywni, chętnie wykonywali zadane prace i ćwiczenia, zadawali pytania.

      Umiejetnosc_zarzadzania_ryzykiem_.pptx

      Bogaty_-__dzieki_ochronie_srodowiska.pdf​​​​​​​

      Oszczednosc_w_transporcie.pptx​​​​​​​

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 5 im. M.Tytusa Hubera w Wałbrzychu, ul. Ogrodowa 2a
   • szkola@zs5.mail.pl
   • grzegorz.druczak@zs5.mail.pl
   • dyrektor, sekretariat ogólny(kadry), fax 74/846-74-74 Wykaz numerów wewnętrznych: 120 - DYREKTOR (I. Hnatiuk) 109 - PORTIERNIA 110 - BIBLIOTEKA 111 - POKÓJ NAUCZYCIELSKI 104 - KIEROWNIK GOSPODARCZY 108 - KSIĘGOWOŚĆ 101,102 - SEKRETARIAT UCZNIOWSKI 106 - WICEDYREKTOR (K.Druczak) 116 - DIAGNOSTYKA 118 - PIELĘGNIARKA 107 - WICEDYREKTOR (M.Rudy) 121 - PEDAGOG/PSYCHOLOG (A. Kostusiak-Czech, M .Pięta) 114 - PRACOWNIA KOMPUTEROWA (J. Wojtaniec) 113 - PEDAGOG (E.Korenik, I. Kraczkowska) 115 - DZIAŁ OBSŁUGI KLIENTA (CKP) 116 - STACJA DIAGNOSTYCZNA 105 - WICEDYREKTOR (M.Wieczorek)
   • Ul. Ogrodowa 2a, 58-306 Wałbrzych
  • Logowanie