• Fundusze Europejskie, Dolny Śląsk, Unia Europejska

„Innowacyjne technologie inteligentnego budownictwa”

– to nowo uruchamiany projekt edukacyjny dla uczniów naszej szkoły, dofinansowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego (RPO WD 10.4.4. ZIT AW). Jego partnerami są: Gmina Wałbrzych, Powiat Świdnicki. Całością działań w projekcie kieruje OTS Wolna Przedsiębiorczość – Centrum Technologii Energetycznych w Świdnicy, organizacja inżynierska, dysponująca specjalistycznym ośrodkiem szkoleń zawodowych w technologiach budownictwa niskoenergetycznego oraz instalacjach wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych.

Cele i partnerzy projektu
        Głównym celem projektu jest podniesienie i poszerzenie kompetencji zawodowych uczniów oraz nauczycieli w trzech szkołach z terenu Aglomeracji Wałbrzyskiej o kierunkach kształcenia powiązanych właśnie z obszarem budownictwa oraz energetyki odnawialnej. Są wśród nich: Zespół Szkół Politechnicznych Energetyk w Wałbrzychu, Zespół Szkół nr 5 w Wałbrzychu oraz Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy.
        Nacisk w projekcie jest położony na rozwijanie kwalifikacji zawodowych w formie praktycznych zajęć, odzwierciedlających warunki rzeczywiste związane z pracą instalatora systemów budownictwa efektywnego energetycznie i OŹE.

Z czego można skorzystać w projekcie?

Projekt będzie realizowany poprzez dwie dedykowane formy wsparcia:

1. Zawodowe kursy kwalifikacyjne (80 godzin). Tematyka: budynki niskoenergetyczne i inteligentne, domowe instalacje energetyki odnawialnej: fotowoltaika, pompy ciepła, kolektory słoneczne)
        2. Płatne staże zawodowe uczniów w przedsiębiorstwach (150 godzin=1 miesiąc)

Obie formy wsparcia zwiększą atrakcyjność oraz konkurencyjność uczniów i absolwentów na rynku pracy, a w przypadku nauczycieli wzbogacą programy zajęć ich macierzystych szkół o elementy praktyczne oraz nowe, wartościowe kontakty i współpracę z pracodawcami. Poprawi to ofertę edukacyjną szkoły i włączy do niej takie elementy, które lepiej skorelują program kształcenia z oczekiwaniami rynku pracy.

Jakie kwalifikacje można zdobyć?
        Uczestnicy kursu mogą uzyskać kwalifikacje zawodowe, potwierdzone certyfikatem UDT (Urzędu Dozoru Technicznego) dla systemów fotowoltaicznych lub pomp ciepła lub SEP (Stowarzyszenia