• Nasz Profil

• Serdecznie witamy w Zespole Szkół Nr 5 im. M. T. Hubera.

Jesteśmy jedną z największych placówek oświatowych o profilu zawodowym dla młodzieży i dorosłych kształcącą w systemie dziennym, wieczorowym i zaocznym. Kadrę pedagogiczną tworzą wysoko wykwalifikowani specjaliści otwarci na rozwój zainteresowań swoich uczniów. Uczymy w nowocześnie wyposażonych pracowniach: automatyki, mechaniki, elektroniki, elektrotechniki, mechatroniki i logistyki, w których uczniowie mogą doskonalić swoje umiejętności. Dysponujemy czytelnią multimedialną i doskonale wyposażoną salą gimnastyczną wraz z siłownią. Nasi uczniowie uczestniczą w wymianach międzynarodowych w ramach realizacji różnych projektów i staży. Organizujemy wycieczki zawodoznawcze i krajoznawcze, imprezy sportowe, teatralne i akcje charytatywne. Każdy znajdzie cos dla siebie. Przyjdź do nas, „Mechanik” to szkoła z pięćdziesięcioletnią tradycją!

Nasz patron

Profesor Maksymilian Tytus Huber został obrany patronem szkoły w roku 1960. Dlaczego on? Dlatego, że to prawdziwy Polak, któremu dobro Rzeczypospolitej leżało na sercu w okresie zaborów, międzywojennym oraz po wojnie. Ani wzmożona rusyfikacja, ani stalinizm nie zmieniły tego człowieka, którego celem nadrzędnym było rozsławienie Polski jako narodu twardego, mądrego, zdolnego przeciwstawić się temu, co miało służyć do jego unicestwienia. Cichy pracujący bez rozgłosu, twierdził, że:

"nauka musi być nasza, własna, ojczysta"

Maksymilian Tytus Huber (4 I 1872 - 9 XII 1950) urodził się w Krościenku nad Dunajcem. W 1925 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderem Restituta za wybitną działalność naukową i pedagogiczną.

W 1928 roku wybrano go na prezesa Nauk Technicznych. W maju 1946 roku odznaczony został Medalem Zwycięstwa i Wolności. W 1948 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Pod koniec 1950 roku zmarł w Krakowie.